Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Návrh zákona na zlepšenie práv poškodených pred páchateľmi


Obyčajní ľudia

0€

6/2017

Dozorcovaia a ľudia pracujúci vo väzeniach hovoria o úpadku väzenského systému, z dôvodu väčších práv väzňov. Väzeň môže odmietnúť prácu, môže dávať opakované trestné oznámenia na dozorcov, zdravotný personál...a najvyššie súdy sa tým opakovane musia zaoberať. Veľakrát tieto trestné oznámenia píše jeden väzeň pre 10 ďalších, z dôvodu nudy a často preto, že im dozorcovia alebo zdravotníci nevyhoveli. Mnoho odsúdených si pred nástupom do väzenia dá podvodom predpísať lieky na spanie, upokojenie, opiáty (z ních sa vyrába heroín) a tie potom šňupu. Podvodom od obvodného lekára alebo neurológa - simuluje bolesti, epileptické záchvaty..psychické problémy. Čiže celý deň strávia v cele omámení...a čas im beží rýchlejšie. Keď im lekár tieto lieky zruší, alebo nebodaj ich chce zaradiť do práce..hneď podávajú trestné oznámenie. Ku každému trestnému oznámeniu sa musí vyjadriť aj osoba, na ktorú to je podané. Nie každý má na to čas. Preto mnohí radšej dajú výpoveď, alebo ak nemajú inú možnosť tak sa snažia vyhovovať väzňom a tí potom s personálom manipulujú.

Navyše poškodení, ktorému zničia majetok...znásilnia deti, ženu...zabijú...o toho sa nik nestará. A veľakrát páchateľ vďaka nespravodlivému systému v SR je z dôvodu rôzných procesných chýb prepustený, alebo dohodou o nižšej vine a treste. To znamená, že páchateľ sa výmenou za nižší trest k činu dobrovoľne prizná. Toto kupčenie s nástrojmi trestného práva je obojstranne výhodné a často má aj korupčné pozadie – prokurátor má menej práce a páchateľ dostane nižší trest. Takto dohodnuté tresty sú však často doslova urážkou pre obete trestných činov. Absolútnym vrcholom nespravodlivosti však je, že poškodený občan (obeť trestného činu) nemôže proti výške navrhnutého trestu pre páchateľa podať žiadny opravný prostriedok, ale samotný páchateľ trestného činu (kriminálnik) sa proti výške trestu odvolať môže. Presne rovnakú dohodu o vine a treste chcel uzavrieť aj Daniel Lipšic (KDH, NOVA, OĽANO), ktorý svojou jazdou usmrtil človeka ne prechode pre chodcov avšak bolo to zamietnuté - evidentne z dôvodu mediálizácie. Lipšic doteraz behá po slobode...tak funguje na Slovensku právny systém...

Je škandalózne, že v trestnom konaní majú kriminálnici viac práv ako ich obete. Preto Ľudová strana Naše Slovensko Mariána Kotlebu v NR SR predložila novelu Trestného poriadku, ktorá by poškodeným (obetiam) v trestnom konaní priradila rovnaké práva, ako majú páchatelia trestných činov. Proti výške trestu by sa tak mohol odvolať nielen kriminálnik, ale aj samotná obeť trestného činu. Schválenie tejto novely by znamenalo koniec falošnej humanity, ktorá zvýhodňuje zase len kriminálnikov.

Kvôli slabému postaveniu obete v trestnom konaní sú tresty pre zločincov neraz iba symbolické, čo dokazujú aj tri konkrétne prípady z bežného života, na ktoré v parlamentnej rozprave upozornil Marian Kotleba. Kriminálnici, ktorí za znásilnenie alebo drogovú trestnú činnosť dostanú na základe dohody s prokurátorom iba podmienku, sú žiaľ bežnou realitou zdeformovaného trestného konania. Ak sa prokurátor a páchateľ vzájomne dohodnú na podmienke alebo nejakom nízkom treste, tak obeť trestného činu nemá žiadnu možnosť podávať opravný prostriedok voči takémuto rozhodnutiu. Pritom v mnohých demokratických štátoch je úplne samozrejmé, že obeť sa môže k výške trestu pre páchateľa vyjadriť.

Cieľom tohto návrhu Trestného poriadku bolo stanoviť dôstojnejšie práva pre poškodeného v trestnom konaní tak, aby bol zabezpečený objektívnejší a spravodlivejší proces. Hoci sa jednalo o maximálne apolitický a praktický návrh zákona, v parlamente ho nakoniec podporilo len 32 poslancov. Dôvodom takéhoto hlasovania možno bol strach z toho, že ak by obete trestných činov získali viac práv, tak by sa to v budúcnosti mohlo „vypomstiť“ aj mnohým predstaviteľom vlády, či samotným poslancom NR SR, ktorí sa raz tiež môžu veľmi ľahko ocitnúť na strane obžalovaných z trestných činov.


http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=schodze/hlasovanie/hlasklub&ID=38798
http://www.naseslovensko.net/nasa-praca/pravny-boj/pachatel-ma-dnes-vacsie-prava-ako-poskodeny-v-nr-sr-sme-navrhli-zmenu-zakona-ktora-by-to-napravila/
http://www.topky.sk/cl/100535/1630745/Zla-sprava-pre-Lipsica--zamietli-mu-dohodu-o-vine-a-treste--Toto-je-dovod-