Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


„Družica“ bez mála za milión, ktorú vedia zhotoviť aj deti


Smer , Slovenská Národná Strana , Most - Híd

956 970€

07/2017

Na obežnú dráhu vyletela prvá slovenská družica skCube.

Pochádza od občianskeho združenia Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity SOSA, čo je vlastne partia nadšencov. S predstaviteľmi občianskeho združenia sa politici fotili, neodolal ani prezident Andrej Kiska či podpredseda vlády Peter Pellegrini.
Peter Pellegrini: Cez skCUBE máme otvorené dvere k vesmírnym projektom

Astrofyzik Aleš Kučera (62), člen predsedníctva Slovenskej akadémie vied.

Občianske združenie SOSA sa vyjadruje, akoby išlo o národný a vedecký projekt, dokonca tvrdia, že projekt je technicky prelomový. Chvália sa, že nepoužili žiadne zaužívané veci, že všetko vyvíjali od piky, aby sa chlapci naučili.
Satelit skCube je kocka s rozmermi 10 x 10 x 10 centimetrov. Na výrobu skCube SOSA zmanažovala peniaze a odborníkov, samotná SOSA však nevyrobila nič. Komponenty vyrobili na univerzite v Žiline, podieľala sa na tom letecká škola v Košiciach a STU v Bratislave.

Má satelit skCube nejakú vedeckú hodnotu?

Nie. Žiadnu. Bude fotiť Zem, to však fotia aj satelity, ktoré vyrábajú deti. Keď si cez internet vyhľadáte rôzne projekty podobných kociek, tak uvidíte, že v USA podobnú kocku vyrábali v istej škole deti vo veku od jasličkárov po ôsmakov základnej školy a od roku 2016 im už lieta.
Slovenská družica skCube vydržala bez fatálnejších problémov fungovať vo vesmíre približne pätnásť dní, keď v noci z piatka na sobotu zatiaľ prestala korektne fungovať a plniť si svoje úlohy. Táto hračka stála daňových poplatníkov 315 700 eur.

Je kocka, na ktorú išli doteraz zo štátu stovky tisíc eur, drahá?

Podpredseda občianskeho združenia SOSA pán Kapuš nevedel povedať, koľko stála. Lenže tak sa s financiami v normálnej inštitúcii nenarába, ak išlo o peniaze z dotácií od štátu.

Keď ja dostanem nejaké peniaze na projekt v ústave, musím do centa vyčísliť, čo ktorá vec stála. Aj keď si kupujem v papiernictve gumu na gumovanie, tak musí byť žiadanka, objednávka, účet a je presne rozpočítaná každá položka.

Občianske združenie SOSA dlho viedol Jakub Kapuš, mladý chlapec, ktorý o všetkom veľa hovorí, ale podľa mňa sám neurobil takmer nič. Stále hovorí, že my sme postavili, my sme urobili, no veľkú časť na satelite urobili iní. Ja to nechcem úplne dehonestovať, no pre nás odborníkov je smiešne, keď napíše, že päť rokov života venoval prelomovému technickému projektu a vypustí desaťcentimetrovú kocku, ktorá bude fotografovať Zem.

Snažia sa tváriť ako národné centrum. Dokonca si podali projekt na štrukturálne fondy, ktorý bol o nanotechnológiách, rakovine, astrobiológii. Netuším, ako si môže dať občianske združenie projekt na štrukturálne fondy, ale dalo.
Našťastie, ten projekt nedostali, lebo by museli ukázať, že niečo naozaj vedia. Kauza o organizácii SOSA je presne o tom – peniaze a nesúťažne. Dvakrát išli do súťaže a nedostali nič, dostávali peniaze iba mimo súťaže priamo od vlády alebo ministerstva školstva... Kto je ich donor vo vláde?


https://www.aktuality.sk/clanok/499620/vedia-ju-zhotovit-aj-deti-hovori-astrofyzik-o-prvej-slovenskej-druzici/
http://dsl.sk/article.php?article=19957&count=195
http://dsl.sk/article.php?article=19900&hot=2
http://www.skcube.sk/financovanie/
https://www.bystricoviny.sk/zaujimavost/peter-pellegrini-cez-skcube-mame-otvorene-dvere-k-vesmirnym-projektom/