Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Útoky rómov na nerómov sa neposudzujú z rasových príčin? diskriminácia nerómov?


Most - Híd , Smer , Slovenská Národná Strana

0€

08/2017

Od roku 2017 tu máme vďaka vláde Most-HÍD, SMERu a SNS zákon sprisňujúci tresty a vyšetrevanie špeciálnymi útvarmi pre útoky z rasových, extrémistických a xenofóbnych motívov. Keď neróm napadne róma je často posudzovaný na základe tohto nového zákona. Opakovane sme poslednú dobu svedkami opačných útokov, kedy rómovia útočili na nerómov a ani raz nebolo použité prísnejšie vyšetrovanie na základe extremistického zákona z dôvodu rasového motívu. Prítom rasový motív je veľmi pravdepodobný, vždy išlo o útok skupiny rómov na nerómov. Útoky boli často opakované a systematické. Boli vykonávané v skupinách 3 a viac osôb rómov, proti nerómom. Prečo to špeciálne extremistické komando nevidí?

Prípad Demandice, kde rómovia(13,15,16) šikanovali neróma(14 rokov) a obťažovali nerómske dievčatá. Chlapec skončil s vážným otrasom mozgu v nemocnici s trvalými následkami.
https://domov.sme.sk/c/20618734/starostovia-si-agresivne-deti-prehadzuju.html

Vyňatok z daného protiextremistického zákona, ktorý spadá na tento prípad útoku rómov:
Sú definované dva osobitné motívy (úmysel podnecovať k násiliu alebo nenávisti z národnostných a rasových dôvodov; a motív nenávisti národnostnej, rasovej, etnickej, náboženskej a pre sexuálnu orientáciu (definícia v zákone je o niečo zložitejšia)). Ak niekto spácha trestný čin s niektorým z týchto motívov, môže dostať prísnejší trest a zároveň je čin považovaný za trestný čin extrémizmu.

A ako by sa prípad mal riešiť:
Všetky trestné činy extrémizmu bude riešiť špecializovaný trestný súd.
Pribudne nový trestný čin – apartheid a rasová segregácia.

Rómovia by mali byť automaticky obvinený na základe tohto protiextremistického zákona a mali by dokazovať, že nešlo o rasový motív a nenávisť k inej rase, etniku, skupine... Kedže všetko nasvedčuje tomu, že práve o tento motív išlo.

Doplnenie:
„Proti starším chlapcom je vznesené trestné stíhanie za výtržníctvo spáchané formou spolupáchateľstva. Stíhanie 13-ročného chlapca sa zastavilo kvôli jeho veku,“ informovala nitrianska krajská policajná hovorkyňa Renáta Čuháková.


https://ippr.sk/c/189-novela-trestneho-zakona-extremizmus
https://www.cas.sk/clanok/578889/v-dedine-to-po-utoku-troch-vyrastkov-na-tomasa-vrie-to-co-teraz-s-nimi-spravil-starosta-sa-len-tak-nevidi/