Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Všeobecná zdravotná poisťovňa tají ako rozdeľuje 80 miliónov ročne na CT-éčka a MR-ká.


Smer

80 000 000€

07/2015

Podnikať s CT a MR vyšetreniami sa oplatí. Napríklad najväčšia skupina firiem, ktoré robia magnetickú rezonanciu, v rokoch 2009-13 zinkasovala 54 miliónov eur. Ich zisk za toto obdobie bol takmer 15 miliónov, čiže predstavoval takmer viac ako štvrtinu dosiahnutých tržieb. Vysoká ziskovosť súvisí zrejme aj s cenami, ktoré slovenské firmy a nemocnice za CT a MR vyšetrenia dostanú. Pri väčšine najčastejších MR a CT vyšetrení sú ceny na Slovensku o desiatky percent vyššie ako v okolitých krajinách. Znížením cien na úroveň okolitých krajín by sa zrejme dali ušetriť milióny eur ročne. Prečo to Všeobecná neurobí, zostáva nejasné.

Zdravomak, Alfa-firmy a košická spojka

Spoločnostiam Alfamedia, Alfamedic, Alfamedis a Alfazvolen 1 sa za posledný rok a pol od VšZP podarilo získať CT a MR zmluvy (čiže podobné ako má prisľúbené aj Zdravomak) na takmer 13 miliónov EUR. Patrik Masaryk bol ešte pred mesiacom na Alfa-firmy prepojený cez Annu Sučkovú a Štefana Cuľbu.

S Annou Sučkovou Masaryk spoluvlastní firmu Brilance. Sučková je z Družstevnej pri Hornáde, má takmer osemdesiat rokov a je blízkou príbuznou Marcela Foraia, riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Forai má trvalý pobyt tiež v Družstevnej, pár kilometrov od Košíc.

Firmu Brilance ešte pred mesiacom s Masarykom a Sučkovou spoluvlastnil aj Štefan Cuľba, zubár tiež z Košíc. Cuľba aj Sučková zároveň podnikali aj vo firme Welix, spolu s Dušanom Machom, susedom a bývalým partnerom Pavla Pašku. Od zverejnenia článku v Denníku N v máji vystúpil Cuľba z Brilance a Sučková z Welixu. Cuľba i Sučková však aj naďalej podnikajú s istou Ivou Masarykovou, ktorá má trvalý pobyt na rovnakej adrese ako Patrik Masaryk.


http://transparency.blog.sme.sk/c/383766/statna-poistovna-prideluje-lukrativne-zakazky-stopy-opat-vedu-do-kosic.html