Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Prepiera Kollár peniaze od štátu vo vlastných firmách?


Sme rodina

0€

04/2018

Kšefty s vlastnou stranou: Politik Kollár zaplatil podnikateľovi Kollárovi za nehnuteľnosť vyše milióna eur.

Hnutie Sme rodina si za štátne peniaze kúpilo priestory. Od firmy svojho šéfa.

Známy slovenský podnikateľ a multiotec Boris Kollár, ktorý má desať detí s deviatimi ženami, dokáže už istý čas zaujať aj niečím iným ako svojimi sexuálnymi avantúrami. Po marcových parlamentných voľbách v roku 2016 sa totiž dostal do parlamentu so sloganom, že nie je politik a robí veci inak. Taký, ktorý to so slovenským národom myslí naozaj dobre. Lebo, ako tvrdí, jeho hnutie Sme rodina odmieta v politike kradnúť, klamať a podvádzať.

Naopak, chce, aby z ekonomického hľadiska Slovensko fungovalo ako úspešná rodinná firma. Nuž, aby dokázal, že to myslí vážne, konať začal krátko po voľbách. Presnejšie, okamžite po tom, ako jeho hnutie zinkasovalo od štátu dotáciu za dosiahnutý výsledok. Sme rodina sa rozhodlo získané peniaze investovať skutočne zmysluplne. Za viac ako milión eur si kúpilo priestory. Od firmy svojho šéfa. Dva roky po voľbách sa teda zdá, že sa z neho stal politik tradičného strihu.

Presadiť sa v politike už skúšal v minulosti, lenže až spojenie so známym organizátorom takzvaných gorilích protestov Petrom Pčolinským a s Milanom Krajniakom, teda mužom, ktorý si hovorí Posledný križiak, zožal Boris Kollár na politickom poli úspech.

Spoločnými silami na kandidátke hnutia Sme rodina sa v marci 2016 tak trochu prekvapujúco prekrúžkovali do parlamentu. Podarilo sa im to aj vďaka umne zvoleným populistickým predvolebným témam ako tuhý boj proti migrantom či proti oligarchom, ktorým štátne milióny posielajú do vreciek prehnité tradičné politické subjekty. Kollárovci sa kasali, že budú úplne iní, pretože im leží na srdci osud a blaho práve tých päť miliónov obyčajných Slovákov, na ktorých politici doteraz zvysoka kašľali. Sľubovali, že oni takí určite nebudú, pretože ich považujú za svoju veľkú rodinu.

Hnutiu Borisa Kollára sa zároveň pootvorila štátna kasa, z ktorej začalo, rovnako ako iné úspešné strany, inkasovať peniaze vo forme niekoľkých finančných príspevkov. Už vo volebnom roku 2016 poslalo ministerstvo financií na účet Sme rodina viac ako 1,86 milióna eur. No a Kollárovci veľmi rýchlo našli spôsob ich využitia. Zrejme v očakávaní skvelej a dlhoročnej budúcnosti na politickom výslní investovali peniaze získané od štátu do kúpy vlastných priestorov.

Výhodná kúpa?
Z dostupných údajov vyplýva, že s hľadaním priestorov sa dlho nezaťažovali. Zobrali tie, ktoré mali poruke. V objekte na lukratívnej adrese v širšom centre hlavného mesta. Presnejšie, v budove na Leškovej ulici, ktorú si najmä Bratislavčania spájajú so sídlom známeho komerčného rádia patriaceho Borisovi Kollárovi.

Už vo výročnej správe za rok 2016 hnutie priznalo, že zmluvu o budúcej zmluve na kúpu nebytových priestorov za 1 359 715 eur podpísalo 1. júla toho istého roku, teda necelé štyri mesiace po voľbách. V roku 2016 pritom preddavkovo zaplatilo čiastku 1 230 000 eur.

Túto sumu Sme rodina nalialo do súkromnej firmy FUNSERVER, ktorú dlhé roky spoluvlastnil samotný šéf hnutia Boris Kollár. Spoločníkom v nej bol aj v čase, keď jeho politický subjekt uzatvoril s FUNSERVER zmluvu o budúcej zmluve. Zhrnuté a podčiarknuté, firma Borisa Kollára podpisovala papiere so stranou Borisa Kollára, na základe ktorých odtieklo do jeho spoločnosti vyše milióna eur zo štátnej kasy.

Priznalo to aj samotné hnutie Sme rodina, ktoré nám napísalo, že „od spoločnosti FUNSERVER, s. r. o., toho času zlúčenej s GOIMPEX BRATISLAVA, a. s., sme kúpili priestory v budove na Leškovej 5 s celkovou rozlohou 490 štvorcových metrov za priemernú cenu 2 220 eur za štvorcový meter. V súlade so zákonom sme na kúpu týchto priestorov použili prostriedky zo štátneho príspevku na činnosť politických strán“.

Len pre úplnosť dodajme, že jediným akcionárom spomínanej firmy GOIMPEX BRATISLAVA je Boris Kollár a v jej dozornej rade sedí aj Dušan Grňo, ktorý okrem toho pracuje v kancelárii hnutia Sme rodina a zároveň je asistentom poslankyne Zuzany Šebovej.

Na tomto mieste sa žiada pozastaviť i nad priemernou cenou, za ktorú Sme rodina vraj nebytové priestory získalo. Oslovení realitní makléri uvedenú priemernú sumu 2 220 eur za štvorcový meter síce považujú za výhodnú, v údajoch poskytnutých samotným hnutím však čosi nesedí. Ak správne počítame, podľa týchto informácií zaplatilo Sme rodina za priestory len niečo vyše 1 080 000 eur. Vo výročnej správe za rok 2016 však priznalo, že cena bude takmer 1,36 milióna eur, čo by znamenalo 2 775 eur za štvorcový meter. A to by už možno až taká dobrá kúpa nebola. Iste by sa dali zohnať aj lacnejšie priestory.

Ak nie priamo v širšom centre Bratislavy, tak v iných lokalitách hlavného mesta určite. K týmto nezrovnalostiam sa už hnutie Sme rodina nevyjadrilo. Ani k otázke, akým spôsobom si priestory pre svoju centrálu vyberalo.

Vyvolali otázky
Hnutie Sme rodina svojím konaním, samozrejme, žiadny zákon neporušilo. Riaditeľ organizácie Transparency international Slovensko Gabriel Šípoš však upozorňuje, že obchody, aké ohľadom kúpy priestorov zrealizovala strana Borisa Kollára, sú vždy ošemetné, „lebo nie je jasné, či pomáha svojmu súkromného biznisu za peniaze od štátu, určené na politické účely. Strana by mala nielen svojim voličom ukázať, či naozaj za tie peniaze nie sú na trhu lepšie priestory a či tá kúpa je naozaj za trhovú cenu. Napríklad ukázaním znaleckých posudkov. Druhá vec je, že kúpené priestory by sa mali používať na stranícke účely. To, ako strany využívajú štátne dotácie, dobre ilustruje, aký majú skutočný vzťah k politike. Či chcú krajinu meniť k lepšiemu, alebo je politika len nástrojom pre vlastný biznis“, myslí si Gabriel Šípoš.
https://plus7dni.pluska.sk/Kauzy/Ksefty-vlastnou-stranou-Politik-Kollar-zaplatil-podnikatelovi-Kollarovi-nehnutelnost-vyse-miliona-eur