Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Islamskí "mierotvorcovia" sa budú rehabilitovať na Slovensku


Smer , Slovenská Národná Strana

04/2018

Šeik Saif a Peter Pellegrini, predseda vlády SR, podpísali Memorandum o porozumení medzi vládami Spojených arabských emirátov a Slovenskej republiky o poskytovaní lekárskej starostlivosti v nemocniciach na Slovensku vojakom Saudskej vojenskej koalície, ktorí boli zranení v Jemene, ako aj rehabilitačné programy a služby následnej starostlivosti v špecializovaných zdravotníckych zariadeniach.

Vojna v Jemene

Konflikt začal povstaním Húsiov. Vyvrcholilo tak politické turbulentné obdobie v zemi, behom ktorého mal po dlhoročnom prezidentovi Alí Abdalláh Sálihovi prevziať moc západom akceptovaným Abd Rabú Mansúr Hádím, ktorému sa nepodarilo získať dôveru veľkej časti obyvateľstva i značnej časti úradníkov. Hlavnými dôvodmi nedôvery boli neschopnosť zvládnuť útoky tamojšej odnože al-Káidy, korupcia, zúfalá situácia v zemi z veľkej časti závislá na dovoze potravín.

Vojna, predovšetkým "humanitárne" bombardovanie a námorná blokáda pod taktovkou koalície vedenej Saudskou Arábiou stav ešte zhoršili. Je otázkou, nakoľko ide v tomto prípade o nepriamy dôsledok vojny a nakoľko o zámer. Saudské letectvo behom svojej intervencie bombardovalo ciele slúžiace k distribúcii potravín takmer 600 krát. Saudskú koalíciu podporuje USA, Kanada, Veľká Británia...

Predstaviteľ OSN po tom, ako sa v tomto roku vrátil z týždennej návštevy Jemenu upozornil, že za tri roky ozbrojeného konfliktu sa počet detí trpiacich podvýživou zdvojnásobil. V roku 2015 pritom predstavoval 200.000.

Prvý krok k riešeniu situácie je podľa neho "jednoduchý". Je potrebné "ukončiť túto brutálnu vojnu proti deťom, nie však zajtra, ale teraz," vyhlásil Cappelaere na tlačovej konferencii v jordánskom Ammáne.

Čo na to sociálna vláda SMER-SD? Ide rehabilitovať zranených vojakov Saudskej koalície, ktorá prináša obyvateľom Jemenu demokraciu v podobe "humanitarného" bombardovania.

Slovensko dodáva zbrane, ktoré zabíjajú vo vojnách v Sýrii aj Jemene

Do Saudskej Arábie, krajiny, ktorá je nemeckou tajnou službou BND označená za zdroj nestability na Blízkom východe, putujú miliardové dodávky vojenského materiálu z Českej republiky aj Slovenska. Saudskoarabská armáda však vyradené československé zbrane nepotrebuje. Patrí medzi najlepšie a najmodernejšie vybavené armády na svete.

“Od eskalácie vojnového konfliktu v Sýrii v roku 2012 osem východoeurópskych krajín schválilo vývoz zbraní za 1,2 miliardy eur do Saudskej Arábie, Jordánska, Spojených Arabských Emirátov a Turecka, čo sú hlavní dodávatelia munície pre Sýriu a Jemen,” píše britský denník The Guardian.

"Zbraň je normálny biznisový produkt. Keď nepredáme my, predá niekto iný, ale potom neplačte, ak sa nebudú zbrane predávať a zrazu budeme vidieť, že naši ľudia prichádzajú o robotu. Ja som s týmto nikdy nemal problém,“ vyhlásil Robert Fico v reakcii na škandál so zbrojným biznisom.
http://wam.ae/pt/details/1395302684759
https://wave.rozhlas.cz/konflikt-ktery-nikoho-nezajima-saudska-arabie-pustosi-jemen-hladomorem-s-tichou-6821621
https://www.aktuality.sk/clanok/575850/unicef-vyzval-na-ukoncenie-konfliktu-v-jemene/
http://www.dnes24.sk/svet-o-slovensku-hanbite-sa-vase-zbrane-zabijaju-ludi-v-syrii-247098
https://www.cas.sk/clanok/590872/obcianska-vojna-v-jemene-trva-uz-viac-ako-dva-roky-vyziadala-si-zivoty-vyse-5000-civilistov/