Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Ako obrať národ o 6500 hektárov lesov? Stačí byť rozprávkar a mať za sebou vplyvných ľudí


Smer , Most - Híd , Slovenská Národná Strana , SDKÚ

100 000 000€

02/2019

Podvod, ktorý by kriminalista považoval za celkom dobrý vtip sa ťahá už druhé desaťročie.

Ako skorogróf Ičo v spolupráci s notárom Ferdinandom Ontkom a vtedajším riaditeľom Správy katastra v Trebišove Pavlom Pačutom obrali Slovákov o 6 500 hektárov Slanských lesov. Súčasná cena cca 100 miliónov eur.

Istý pán Ičo sa s kamarátmi rozhodli sprivatizovať Slanské lesy, ale ministerstvo pôdohospodárstva bolo proti.

Pán Ičo sa nevzdal, prišiel s historkou o veľkej láske grófa Károlyiho k vydatej žene, s tejto veľkej lásky bola počatá Mária, ktorej gróf daroval ešte v roku 1913 lesy. Z obavy o povesť zmenu vo vlastnícke nedal zapísať. Darovacia listina sa síce stratila ale jej pravosť potvrdil vnuk grófa.

85ročná pani Mária Dušičková už roky trpiaca zdravotnými problémami, nikam necestovala, prebranie dôchodku nevedela podpísať vlastnou rukou, zrazu obživla, sama založila s.r.o. do ktorej vložila Slanské lesy ako majetok spoločnosti. Pár dní pred svojou smrťou staručká a chorá pani previedla celú firmu na manžela svojej vnučky Milana Iča.

Ičo sa po nadobudnutí obrovského majetku začal správať ako skutočný gróf. Kúpil si živého leva, rozbiehal aktivity na vybudovanie vlastného kaštieľa, rybníka, v lesoch osádzal vyhrievané prístrešky, na veľkolepé poľovačky pozýval samých vplyvných ľudí z radov politikov, sudcov dokonca z Najvyššieho súdu ( napr: JUDr. Šebo, sudca Najvyššieho súdu SR /1/), sám cestoval do Afriky loviť antilopy či do Ruska strieľať medvede.

Keď v podniku štátnych Lesov SR zistili, že štát prišiel zo dňa na deň o obrovské a mimoriadne lukratívne lesy, začalo sa vyšetrovanie. Ičo s notárom a riaditeľom katastra si museli sadnúť na lavicu obžalovaných a na súd prišiel vypovedať aj László Károlyi, vnuk spomínaného grófa.

Pri overovaní pravdivosti Ičovho príbehu vyšli na povrch zaujímavé skutočnosti.

Mária sa narodila osem mesiacov po údajnom darovaní lesov. Vnuk Grófa poprel, že by niekedy potvrdil pravosť nejakej darovacej listiny. Gróf Károlyi bol zrejme jasnovidec, Márii daroval presne tú časť lesov, ktorá po 2 svetovej vojne zostala súčasťou Slovenska, pritom sa väčšina majetku grófa Károlyiho nachádzala na území Maďarska, okrem toho celé darované územie ani nepatrilo Károlyiovcom, veľkú časť z neho vlastnil iný grófsky rod - Forgácsovci.

Obžalobu na Iča, Ontka a Pačutu ako na organizovanú skupinu podala prokuratúra za trestný čin podvodu a falšovania a pozmeňovania verejnej listiny. Korunným svedkom prípadu sa stal gróf László Károlyi, ktorý poprel, že by čosi vedel o darovaní Slanských lesov jeho dedom Márii Dušičkovej.

Muža, ktorý vlastnil usvedčujúce dokumenty o kauze, v roku 2006 nešťastnou náhodou zastrelili v kukurici počas poľovačky. Strelcom bol Ičov kamarát, ktorý je do kauzy zapletený tiež.

Štyri roky trvalo súdom v kauze Slánske lesy len to, kým rozhodli, ktorý z nich rozhodne. (Pojednávania sa naťahovali pre Ičove neustále „zdravotné“ problémy...)

Hlavné pojednávanie bolo vytýčené v Košiciach, pre zaujatosť sa sudcovia začali nechávať vylučovať, priateľ, spolužiak, rodina...
Vec sa dostala na najvyšší súd (predseda NS SR: JUDr. Milan Karabín †2015) a ten konštatoval, existuje dôvodná pochybnosť o objektívnom a nestrannom rozhodovaní všetkých sudcov Krajského súdu v Košiciach.

„Jedenásť sudcov sa vyjadrilo minimálne v tom zmysle, že sa s obvinenými, respektíve aspoň s niektorým z nich, pozná,“ konštatoval Najvyšší súd v uznesení z konca júla 2008 a posunul kauzu do Banskej Bystrice.

Pár dní pred vytýčeným pojednávaním sa senát Krajského súdu v Banskej Bystrici celkom nečakane a nepredvídateľne stretol za zatvorenými dverami na takzvanom neverejnom zasadnutí, kde sudcovia rozhodli o zastavení trestného stíhania všetkých troch obžalovaných.
Tvrdili, že Ičo, Ontko a Pačuta sa postavili pred súd až po jedenástich rokoch od spáchania skutku a tým boli porušené ich ľudské práva a základné slobody.

Okrem toho na obháňanie tejto vydarenej trojice za podvod už podľa banskobystrických sudcov nebol nástojčivý dôvod, lebo v občianskoprávnom konaní bolo rozhodnuté, že výlučným vlastníkom sporných nehnuteľností nie je Ičo, ale Slovenská republika. Čiže - prečo ich vlastne trestať...

Uznesenie o zastavení trestného stíhania v kauze Slanské lesy senát Petra Krajčoviča z Najvyššieho súdu SR zrušil, lebo „nezistil žiadne relevantné dôvody“ na zastavenie stíhania a pripomenul, že „za každý protiprávny čin treba vyvodiť trestnoprávnu zodpovednosť“.

Od podania obžaloby do prvého verdiktu uplynulo desať rokov. Súd vyhodnotil konanie ako neprimerane dlhé a uložil len symbolické tresty.
Banskobystrický krajský súd v roku 2015 dal Ičovi a notárovi Ontkovi dvojročné podmienečné tresty s odkladom na štyri roky a vtedajšieho riaditeľa katastra spod obžaloby oslobodil. Prokuratúra aj obžalovaní, okrem bývalého šéfa katastra, sa proti rozsudku odvolali. V roku 2016 do hry vstúpil senát Najvyššieho súdu pod vedením Harabina.

„Slovenský“ ničím nezameniteľný čierny humor pokračuje

Obhajcom Iča je Ľubomír Hrežďovič! Svojho času predseda Slovenskej advokátskej komory (SAV), ten nezastupuje len tak niekoho a len tak pre niečo.

Spis bol pridelený senátu Štefana Harabina, nový senát konštatoval, že prípad dostal „v rozpore s logikou a zaužívanou praxou“ predseda rozhodol, aj napriek tomu to takto zostane! /1/

Kľúčové svedectvo grófa Károlyiho Harabinov senát spochybnil. Trojici sudcov je síce jasné, že „buď klame Károlyi, alebo obžalovaní so zapisovateľkou“, ale vychádza im to tak, že Károlyi „mal byť do určitej miery zainteresovaný na vrátení pozemkov“.
Čím konkrétne mal byť gróf „zainteresovaný“, akým spôsobom alebo prečo, to sa v uznesení Najvyššieho súdu nepíše. Zato je tu natvrdo uvedené, že Károlyi, ale aj ďalší svedkovia boli „bez najmenších pochybností ovplyvňovaní právnou zástupkyňou a pracovníkmi štátnych Lesov SR“.
(13. októbra 2009 mala právna zástupkyňa poškodených na pojednávaní ovplyvňovať grófovho vnuka, hoci v tento deň gróf Károlyi na súde vôbec nebol.)

Najvyšší súd skonštatoval , že v poriadku nie sú ani znalecké posudky Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru, skúmajúce pravosť podpisov starej pani Dušičkovej, nepáči sa mu ani „predčasné“ odsúdenie svedka obhajoby za krivú výpoveď.

Text vypracovaný Viliamom Dohňanským a podpísaný Štefanom Harabinom vyvoláva pocit, že policajti, prokurátori a ešte aj obyčajní lesníci sa spriahli, aby chudáka Iča dostali do basy pre majetok, ktorý mu možno aj celkom oprávnene patrí.

Rozsudok o Ičovej vine a jeho iba dvojročnom podmienečnom treste Najvyšší súd SR zrušil, prípad sa zase vracia na Krajský súd v Banskej Bystrici. Krajský súd je názorom Najvyššieho súdu viazaný, ako asi dopadne konečný verdikt?

Na konci roka 2018 sa kauza mohla posunúť k svojmu definitívnemu koncu. „Obhajca Milana Iča. dňa 13. decembra 2018 doručil súdu oznámenie o hospitalizácii obvineného,“ informovala Alena Sigetyová z Krajského súdu v Banskej Bystrici. „Pojednávanie bolo odročené na neurčito.“

„Šiesteho decembra 2018 vyšetrovateľ NAKA obvinil Slavomíra I. zo spáchania podvodu v štádiu pokusu,“oznámila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Andrea Dobiášová.

Mladý Ičo sa definitívne pokúsil ovládnuť aspoň tú časť územia, ktorú súdy ani po vyše dvadsiatich rokoch nie sú schopné vrátiť pôvodným majiteľom.
Podľa katastra je vlastník menších, roztrúsených parciel stále Ičova firma a túto dieru v konaní využil mladý Ičo. Spísal zmluvu o zriadení záložného práva na parcely, ktoré získali podvodom. Tváril sa, že mal k dispozícii deväť miliónov eur - aj keď nikto netuší, kde by mladý Ičo k toľkým peniazom prišiel - a tie vraj požičal svojej vlastnej firme.

S klauzulou, že ak mu firma oných deväť miliónov eur nevráti, má on sám nárok na Slanské vrchy „vo vlastníctve záložcu“. Tak stojí v zmluve podpísanej Slavomírom Ičom so Slavomírom Ičom. Áno, mladý Ičo uzavrel zmluvu sám so sebou.
„Keby Ičo stihol dať lesy do dobrovoľnej dražby, urbárnici by sa už svojich práv nedomohli. Dobrovoľná dražba sa nedá napadnúť žiadnym opravným prostriedkom,“ upozorňuje na ľstivosť Ičovej zmluvy právnička Sopková. Na jej podnet vydal súd zákaz nakladania s dotknutými parcelami, čím sa podarilo Ičovcov nateraz zastaviť.

V roku 2011 sa udiala iná šokujúca vec počas ministrovania Simona - SMK spojená s kauzou Slanské lesy
Priklonenie ministerstva pôdohospodárstva na stranu obžalovaného z podvodu v známej kauze Slanské lesy vyráža dych. Úradníci potichu rozhodli o tom, že firma, ktorá mala podľa polície aj prokuratúry získať podvodom 6 500 hektárov pôdy, sa bude môcť o pozemky starať až do roku 2022. Kvôli tomu dokonca vznikol spor medzi ministerstvom a Štátnymi lesmi, ktoré sú ministerstvu podriadené.

/1/ Predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin svojimi námietkami dosiahol, že o jeho spore s Generálnou prokuratúrou o vysoké odškodné 150-tisíc eur nebudú rozhodovať jeho názoroví oponenti - sudcovia Rudolf Čirč a Daniela Švecová.
Na ich miesto sa dostanú sudcovia Ľubor Šebo a Mária Šramková. Tá ako členka sudcovskej rady Najvyššieho súdu aktuálne podporila opätovnú kandidatúru Štefana Harabina na predsedu Najvyššieho súdu.
https://plus7dni.pluska.sk/domov/vyhra-harabin-spor-150-tisic-eur-tieto-fakty-mu-hraju-kariet
http://www.lesmedium.sk/o-com-sa-pise/kauza-slanske-lesy-sa-neskoncila
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/455546-v-kauze-slanskych-lesov-sa-rozhodne-o-trestoch/
http://www2.teraz.sk/slovensko/novym-predsedom-slovenskej-advokatskej/4698-clanok.html
https://plus7dni.pluska.sk/domov/nekonecna-kauza-slanske-lesy-sude-klamal-vdaka-harabinovi-je-dnes-neho-obet
https://www.topky.sk/cl/100371/1287836/Sokujuce-rozhodnutie-odhalene--U-Simona-vyhoveli-obzalovanemu-z-podvodu-