Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Kauza skorumpovaného sudcu po pätnástich rokoch možno uzatvorená


01/2017

Škultéty

Kauza začala v auguste 2002, sudca petržalského súdu Škultéty sa stretol s vysokoškolským učiteľom Jozefom Králikom, ktorého syna mal súdiť za trestný čin lúpeže.

Škultéty z pozície sudcu požadoval od Jozefa Králika najprv tristotisíc slovenských korún, neskôr sto tisíc nakoniec sa mali dohodnúť na 70-tisícoch a 30-tisíc dodatočne. Škultéty vo svojej kancelárii vyčítal Jozefovi Králikovi, že je k osudu svojho syna ľahostajný. Upozornil ho, že synovi hrozí osemročné väzenie, bude robiť „prostitútku svojim spoluväzňom", bude jesť "horalky natreté čokoládou"(profesor veril v nevinu syna, ktorú nakoniec potvrdil aj súd).

Jozef Králik cez Generálnu prokuratúru kontaktoval políciu, dohodli schôdzku ktorú polícia monitorovala a sudcu Škultétyho zadržali pri preberaní peňazí (70 000SK) Škultéty sa priznal. „Veľmi sa hanbím. Moje nahraté vyjadrenia sú odporné… som ponížený, zahanbený,“

Neskôr Škultéty priznanie stiahol. Proces sa naťahoval...
Okresný súd v Malackách, v máji 2004 vymeral Škultétymu dvojročný nepodmienečný trest.
Krajský súd rozhodnutie na základe odvolania obhajoby zrušil.
Za pravdu mu neskôr dal aj najvyšší súd, podľa ktorého polícia pri vyšetrovaní porušila právo obvineného na obhajobu a zanedbala viacero dôkazov.

Prípad prevzal Úrad špeciálnej prokuratúry otvoril pojednávanie v septembri 2008
V novembri 2009 uznal Škultétyho za vinného a uložil mu trest odňatia slobody na dva roky podmienečne, peňažný trest päťtisíc eur a zákaz vykonávať povolanie na desať rokov.

Najvyšší súd po odvolaní obhajoby rozsudok v máji 2011 zrušil a vrátil prvostupňovému súdu, aby doplnil dokazovanie.
Došlo aj k spochybneniu dôkazov. Do akcie s úplatkom išiel pod dohľadom polície, ale nebol ustanovený za agenta a nemal použiť odpočúvacie zariadenie, ktorého použitie nebolo súdom riadne zdôvodnené. Rovnako ani zasahujúci policajti nemali byť vypočutí ako svedkovia na súde.

Nastala situácia možná snáď len na Slovensku. Škultéty si znova obliekol talár!! Návrat mu umožnila zmena zákona z dielne vtedajšieho ministra spravodlivosti Štefana Harabina (HZDS).
Podľa novely si mohol od začiatku roku 2012 obliecť talár každý sudca, ktorý je obvinený z trestného činu, ak jeho kauza nebola uzavretá do troch rokov!! Obvinení súdia obvinených!!


Škultétymu mal byť vynesený oslobodzujúci rozsudok, ten po odvolaní prokurátora zrušil Najvyšší súd.
V októbri 2012 Špecializovaný trestný súd odsúdil na dva roky väzenia s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu 30 mesiacov. Zároveň mu uložil peňažný trest 3319 eur.
V novembri 2013 jeho verdikt potvrdil Najvyšší súd.

Škultéty podal mimoriadny opravný prostriedok, dovolanie

zľava Šimonová, Harabin, Dohňanský

Rozhodovanie o ňom dostal na stôl päťčlenný senát Najvyššieho súdu SR zložený zo sudcov - Štefan Harabin, Peter Hatala, Libor Dula, Viliam Dohňanský, Gabriela Šimonová.

Sudcovia Hatala a Dula písomne oznámili, že sa v tomto prípade obávajú zmanipulovaného konania, na ktorom sa odmietajú podieľať. Ich požiadavke, aby v Škultétyho prípade nefigurovali, však nebolo vyhovené.

Členovia senátu Peter Hatala a Libor Duľa, namietali postup predsedu senátu. Ten určil termín prejednania veci na neverejnom zasadnutí na 14. marca o 11:00 a zároveň na ten istý deň o hodinu neskôr (12:00) určil termín verejného vyhlásenia rozsudku.
Podľa Duľu a Hatalu takýto postup vyvoláva predstavu, že obsah rozhodnutia na neverejnom zasadnutí je už vopred daný a to v podobe vyhovenia dovolaniu, pretože vyhlásenie rozsudku po neverejnom zasadnutí prichádza do úvahy jedine v prípade rozhodnutia o dovolaní v prospech obvineného.

Dovolací senát Najvyššieho súdu pod vedením Štefana Harabina v roku 2016 zrušil predchádzajúce rozhodnutia špecializovaného trestného súdu, ktorý odsúdil Škultétyho na dva roky väzenia s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu 30 mesiacov... aj potvrdzujúci verdikt Najvyššieho súdu.

V januári 2017 Špecializovaný trestný súd vymeral Škultétymu dvojročnú podmienku, pokutu a zákaz činnosti.

Škultéty môže znova podať dovolanie na Najvyšší súd, alebo počkať na výsledky prezidentských volieb a dúfať v amnestiu...


https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/446144-kauza-uplatneho-sudcu-igora-skultetyho-po-15-rokoch-skoncena/
https://wwwm/.sme.sk/c/1270013/sudca-obvineny-z-korupcie-sudkyna-je-presvedcena-o-mojej-vine.html
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/160724-harabin-otvoril-dvere-pochybnym-sudco
https://www.sme.sk/c/1270013/sudca-obvineny-z-korupcie-sudkyna-je-presvedcena-o-mojej-vine.html
https://sk.wikipedia.org/wiki/Najvyšší_súd_Slovenskej_republiky