Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Kancelár Národnej rady Daniel Guspan vlastní hotel, ku ktorému sa nikdy nepriznal


Smer , Slovenská Národná Strana

0€

04/2020

Pred nástupom do čela Národnej rady šéfoval Daniel Guspan hotelu Aston. Ani po otázkach novinárov nepriznal, že v ňom vlastní vyše 90-percentný podiel.
Šéf Kancelárie Národnej rady (NR SR) Daniel Guspan vlastní hotel s miliónovými tržbami, ale verejne sa tým veľmi nechváli.

Guspan hotel Aston na Bajkalskej ulici v Bratislave nielen vlastní, ale od roku 2006 až do roku 2013 mu aj ako riaditeľ šéfoval. Potom dostal vysokú funkciu v parlamente.

Do Národnej rady nastúpil v ére, keď ju viedol vtedajší vplyvný smerák Pavol Paška. Guspan sa stal vedúcim kancelárie parlamentu a na tejto stoličke sedí dodnes.

Na svojom poste prežil aj štyri roky pod Andrejom Dankom a vo funkcii si ho nechal aj súčasný šéf parlamentu Boris Kollár.


Štátna firma v hoteli
Za prvej vlády Roberta Fica sídlila v hoteli Aston štátna firma MH Invest. Po zmene vlády sa MH Invest sťahoval do iných priestorov o pár stoviek metrov ďalej.

Práve v hoteli Aston týždenník Plus 7 dní pristihol Viktora Lehotzkého, bývalého generálneho tajomníka ministerstva hospodárstva z čias ministra Petra Žigu, na stretnutí s nitrianskym oligarchom Norbertom Bödörom.

„Dankov poštár“
Guspan sa najviac zviditeľnil pri kauze otvárania pošty poslancom Národnej rady, ktorej vtedy šéfoval predseda SNS Andrej Danko. Práve Guspan vydal škandalózne nariadenie o otváraní pošty poslancom, ktoré neskôr zrušil. Opatrenie vtedy obhajovali údajnými bezpečnostnými dôvodmi, Guspan napokon utiekol pred novinármi. Otváranie pošty začala riešiť aj generálna prokuratúra.

Guspan ako kancelár parlamentu zastrešoval aj výstavbu Dankovho stožiara pred Národnou radou.

Kancelárom bol už v čase podozrivej zákazky Národnej rady pre Váhostav. Stavebná firma oligarchu Juraja Širokeho rekonštruovala Bratislavský hrad, za čo utŕžila 100 miliónov eur.

Suma sa neustále nafukovala a bokom šla aj história a pamiatky, viaceré mali byť pri výstavbe zasypané. Prednosť dostali garáž či koncertná hala. „V sychravom počasí páni a dámy radi prejdú suchou nohou z koncertu do garáže, bude to pekné dielo,“ tvrdil vtedajší šéf NR SR Peter Pellegrini, ktorý projekt prebral po predchádzajúcom šéfovi Pavlovi Paškovi.


Vila na Slavíne a lukratívne nehnuteľnosti
Guspan síce nepodáva verejné majetkové priznania, z verejných zdrojov je však možné zistiť, že disponuje významným majetkom. Roky stavia luxusnú vilu na Slavíne, vlastní aj rezidenciu v chorvátskom meste Vodice a ďalší rodinný dom v Bratislave.

Podľa Nového času mali tieto Guspanove nehnuteľnosti v roku 2018 hodnotu viac ako 1,5 milióna eur.

Hoci náklady týkajúce sa výstavby vily na Slavíne prekračujú dlhodobé zisky hotela Aston, Guspan tvrdí, že príjmov na výstavbu má dostatok. „Informácie ohľadom financovania výstavby môjho rodinného domu som v minulosti už niekoľkokrát médiám transparentne poskytol. Pre Vašu informáciu zopakujem, že predmetnú výstavbu financujem z bežných príjmov zo závislej činnosti, z príjmov z dlhoročného podnikania, z výnosov z predaja niekoľkých nehnuteľnosti v Bratislave a na tento účel čerpám aj dva úvery z bánk,“ uzavrel kancelár.


https://www.aktuality.sk/clanok/780901/kancelar-narodnej-rady-daniel-guspan-vlastni-hotel-ku-ktoremu-sa-nikdy-nepriznal/