Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Počiatek "pomohol" zarobiť J&T milióny na včasnom získaní informácií o vymennom kurze EUR/SK


Smer

59 700 000€

06/2008

Monako, štvrtok v noci. K luxusnej jachte Leonardo II, na ktorej si koncom mája užíval aj minister financií Počiatek, sa pomaly blíži červené Ferrari s bratislavskou poznávacou značkou. Za volantom sedí miliardár Jakabovič.

Z luxusného auta, ktoré zaparkoval priamo na nábreží, vystupuje celkom sám a mieri na mostík jachty. Už o pár minút sedí na palube, kde si v tichu užíva pohárik šampanského Dom Perignon. Ten mu naliala sexi blondínka.

Ján Počiatek prijal pozvanie na jeho jachtu počas pretekov formuly 1. Stalo sa tak len tri dni predtým, ako sa rozhodlo o zmene centrálneho kurzu koruny oproti euru. Podľa exministra financií Ivana Mikloša sa kvôli prezradeniu tajnej informácie na obchodovaní s devízami nabalili medzi inými aj spoločnosti J&T a Istrokapitál, ktoré tak získali stovky miliónov. A to za jedinú noc! Premiér Fico dal Počiatkovi za stretnutie s Jakabovičom žltú kartu. Prečo financmajster navštívil jachtu a o čom sa s miliardárom Jakabovičom rozprával?

Šéf rezortu financií Ján Počiatek počas pobytu v Monaku 24. a 25. mája navštívil jachtu finančníka Ivana Jakaboviča. Počiatek najprv svoj pobyt na lodi zľahčoval, včera priznal, že urobil chybu, ktorú pripísal politickej neskúsenosti.

O čom ste sa bavili?

- Uisťujeme vás, že to v žiadnom prípade neboli rozhovory o zmene parity či kurzovej politike ako takej, ale len bežné spoločenské konverzácie. Najmä o autách a formule 1.

S kým ste sa rozprávali?

- Rozprával som sa napríklad s pánom Jakabovičom a Korbačkom (obaja J&T, pozn. red).

Neuvažujete nad tým, že podáte pre túto kauzu demisiu?

- Nie, nevidím na to dôvod.

Aké máte vzťahy s J&T?

- Štandardné a nijako zvláštne!

Podľa Mikloša J&T a Istrokapitál zarobili na obchodoch stovky miliónov, hovorí sa až o 1,8 miliardy Sk (59,7 milióna €)?

- Netuším, ako pán Mikloš k tomuto výpočtu prišiel, keďže 28. mája sme na Slovensku nekúpili ani korunu. V danom období na rozhodnutie kupovať slovenskú korunu neboli potrebné žiadne tajné informácie. Najsilneší kurz podporili premiér Fico aj guvernér NBS Šramko.

Stretli sa pán Jakabovič s pánom Počiatkom na jachte aj inokedy, alebo išlo o prvé takéto stretnutie?

- Predpokladám, že podobne ako s inými politikmi a predstaviteľmi spoločenského života sa mohli stretnúť na niektorom zo spoločenských podujatí.


http://www.pluska.sk/soubiznis/dostali-sme-jachtu-jt.html
http://www.cas.sk/clanok/79942/pociatek-na-jachte-zralokov-o-tri-dni-zarobili-miliony.html
http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/188112-pociatek-neodstupi-s-jt-na-jachte-hovoril-ako-formula-ake-je-pocasie/