Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Kaniková firma HGM dlhuje sociálnej poisťovni peniaze, nie je to prvýkrát


SDKÚ

5500€

02/2011

udovít Kaník síce v parlamente predkladá návrhy, ako vylepšiť sociálny systém, má však problémy dodržiavať jeho základné pravidlá. Rovnako ako keď bol ministrom práce Dzurindovej vlády aj teraz, keď je poslancom za SDKÚ, mal podlžnosti voči štátu, konkrétne voči Sociálnej poisťovni. Jeho firma HGM jej dlhovala ku koncu minulého roka takmer 5 500 eur. Vyplýva to z najnovšieho zoznamu dlžníkov, ktorý zverejnila poisťovňa na svojom webe.

HGM vlastní a prevádzkuje hotel Grand Matej v Banskej Štiavnici, v ktorom Kaník minulý týždeň usporiadal pre politikov a vybraných ľudí zo šoubiznisu maškarný bál.

Kaník, ktorý nedávno neúspešne kandidoval na podpredsedu SDKÚ, sa o dlhoch svojej firmy nebavil. „Nič o tom neviem,“ odkázal. Jeho manželka Darina, ktorá je vo firme HGM aj konateľkou, reagovala podobne. „Preverila som si platby do Sociálnej poisťovne a podľa našich účtovných záznamov nemáme podlžnosti voči nej.“
Teoreticky sa firma môže na zoznam dlžníkov dostať tak, že aktuálne poistné síce platí, nemá však zaplatené staré dlhy, na ktoré sa nabaľuje penále. Prípadne ak dlžobu uhradila až v tomto roku.

Kaník mal problémy s platením odvodov už v minulosti. Pravda už v roku 2005 informovala, že jeho firma, ktorá sa vtedy ešte volala Kaník a spol., dlhovala na sociálnych aj zdravotných odvodoch. Spoločnosť v čase, keď už bol Kaník ministrom, požiadala Všeobecnú zdravotnú poisťovňu o odpustenie penále. Kaník za to čelil veľkej kritike aj odvolávaniu v parlamente. Po sérii ďalších škandálov napokon abdikoval, v kuloároch sa však hovorilo, že ho pre nepopularitu Mikuláš Dzurinda stiahol a nahradil dnešnou premiérkou Ivetou Radičovou. Vo voľbách 2006 sa nedostal ani na kandidátku SDKÚ, vlani však už áno a dnes je poslancom Národnej rady za Dzurindovu stranu.
„Takíto ľudia, pokiaľ majú dlhy voči štátu, by v politike nemali byť. Určite je to zlý príklad, pretože pokiaľ poslanci nedodržiavajú základné pravidlá, jednoduchý podnikateľ si povie, prečo by to mal robiť on,“ hovorí analytik Ján Baránek.

Kaník sa dnes v parlamente angažuje práve v sociálnej oblasti. Najmä v druhom pilieri, do ktorého za neplatičov posiela peniaze Sociálna poisťovňa. Kaník presadzuje napríklad zavedenie štvrtého fondu v druhom pilieri či iné jeho úpravy. V utorok žiadal pri zmene Zákonníka práce uľahčiť zamestnávateľom prepúšťanie ľudí, jeho návrh na zrušenie súbehu výpovednej lehoty a odstupného však napokon neprešiel.

Vo firme HGM je exminister práce podľa obchodného registra spoločníkom. Táto spoločnosť je nástupníčkou eseročky Kaník a spol., ktorá podľa výpisu z obchodného registra zmenila názov z Kaník a spol. na HGM, s.r.o., 9. septembra 2009. Druhou spoločníčkou je Kaníkova manželka Darina. Adresa sídla je totožná s adresou hotela Grand Matej v Banskej Štiavnici. Jej nedoplatky v Sociálnej poisťovni boli nedávno ešte vyššie, podľa internetového výpisu dlžníkov Sociálnej poisťovne k 30. septembru 2010 dlhovala HGM až 8 440,61 eura.

Kaník v súčasnosti podniká v Banskej Štiavnici aj v Bratislave. Podľa aktuálneho výpisu z obchodného registra má v Štiavnici len spomínanú spoločnosť HGM. V troch bratislavských firmách je jedným zo spoločníkov – sú to 1. národná aukčná spoločnosť, 1. národná realitná spoločnosť a Keglevichov palác. Jediným spoločníkom je v bratislavskej firme K. Consult, v ktorej je konateľkou jeho manželka. Sociálna poisťovňa ku koncu minulého roka evidovala medzi dlžníkmi aj 1. národnú aukčnú spoločnosť s nedoplatkom 523,70 eura.

Škandály Ľudovíta Kaníka

za svojich zamestnancov neplatil odvody už v rokoch 1997–1999, keď bol politikom koaličnej Demokratickej strany a dokonca stál na čele Fondu národného majetku

keď už bol ministrom práce, firma Kaník a spol., ktorá sa dnes volá HGM, platila zdravotné odvody za svojich ľudí s niekoľkomesačným oneskorením a dlžné penále 120-tisíc korún pôvodne žiadala odpustiť. Po prevalení kauzy s neplatením odvodov v médiách spoločnosť žiadosť o odpustenie penále stiahla a dlžobu zaplatila

na vtedajšom Národnom úrade práce firma Kaník a spol. dlhovala 40-tisíc korún. Tie si Kaník ako minister sociálnych vecí a predseda predstavenstva Národného úradu práce po roku vo vláde odpustili v rámci generálneho pardonu

ďalšiu dlžobu Kaníkovej firmy, 57-tisíc korún, označil úrad práce v lete 2003 za nedobytnú a prestal ju vymáhať, hoci firma neprestala fungovať


http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/169339-kanik-ma-opaet-problem-s-odvodmi/