Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Dzurinda a Fico si môžu ruky podať.


Smer , SDKÚ

08/2015

Je marec 2004 a pomaly sa začína výkup pozemkov pod budúci závod KIA pri Žiline. Predsedom vlády je Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS). Rezort hospodárstva vedie Pavol Rusko (ANO), ale v auguste ho nahradí jeho stranícky kolega Jirko Malchárek.

Vzniká spoločnosť Žilina Invest. Eseročka, ktorej spoločníkmi sú mesto Žilina a obce Mojš, Teplička nad Váhom, Nededza a Gbeľany. Za štátne peniaze má vykupovať pozemky v katastroch spomínaných obcí.

Chceli im dať pár korún

Majitelia pozemkov sa dozvedajú šialenú správu. Niekto bez nich rozhodol, že ich pozemky pod pripravovaným závodom vykúpia za 95 Sk/meter štvorcový...

Jaguar a KIA?

Dnešná situácia:
Štát podpísal predbežnú zmluvu s automobilkou Jaguar Land Rover.
Čo im Ficov kabinet sľúbil, nikto nevie – zmluva je tajná.
Časť pozemkov pod budúcim závodom patrí firme bývalého okresného šéfa SDKÚ-DS v Nitre Ondreja Ščurku.
Toho Ščurku, ktorý bol zaplatený v kauze Daňový úrad v Košiciach, pre ktorý takmer padla vláda Ivety Radičovej.

Objavili sa zmluvy a tvrdenia, že iná firma, ktorá pozemky pod závodom vykupovala ešte pred podpisom zmluvy (čo bola prísne tajná informácia), na tejto transakcii môže zarobiť milióny eur.

Je to schránková firma.

„Avizovaný príchod novej automobilky do Nitry mal byť dobrou správou pre ľudí, ktorí v nej nájdu prácu. No tak sa zdá, že príchod novej investície je najlepšou správou pre špekulantov, ktorých nitky siahajú až na ministerstvo hospodárstva,“ povedal predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.

Podobní „špekulanti“ fungovali aj pri investícii KIA.

„Podmienky, ktoré vláda ponúkla novému investorovi, ostávajú do dnešného dňa tajomstvom. Bežní ľudia stále nepoznajú sumu a výšku úľav, ktoré nová automobilka od všetkých daňových poplatníkov dostane,“ uviedol predseda Sekcie podnikania a zamestnanosti SDKÚ-DS Milan Roman.

Ďalšie zarážajúce zistenie. A presne toto sa stalo aj za Dzurindovej vlády. Úplne presne to isté.

A strhujúci záver:

„Je povinnosťou vlády zverejniť všetky stimuly, ktoré novému investorovi ponúkla. Zároveň musí Robert Fico a jeho ministri zabezpečiť, aby ľudia dostali za svoje pozemky, na ktorých bude nová automobilka stáť, primeranú sumu.“

Možno by si mohol Frešo predtým, ako začne niečo podobné koncipovať, pozrieť na kroky vlády Mikuláša Dzurindu. A to, že hospodárstvo viedol Rusko z ANO a že najhlučnejší primátor bol SNS-kár Slota, to neobstojí.

Premiér je vždy len jeden.

Tak si tentoraz môžu Fico s Dzurindom ruky podať.
http://www.aktuality.sk/clanok/302863/komentar-dzurinda-a-fico-si-mozu-ruky-podat-hoci-v-sdku-ds-to-vidia-inak/