Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Kaliňák ide nakupovať pištole


Kresťanskodemokratické hnutie , Nova , Smer

34 000 000€

08/2015

Ministerstvo vnútra pod vedením Roberta Kaliňáka ide obstarávať zásahové a služobné pištole pre ozbrojené zložky štátu. Súťaž sa má skladať z dvoch častí. V prvej ide o zásahovú pištoľ. „Konštrukciou, vysokou životnosťou, spoľahlivosťou, príslušenstvom a ostatnými vlastnosťami musí zodpovedať potrebám príslušníkov vybraných útvarov Policajného zboru, Finančného riaditeľstva SR, Ozbrojených síl SR a Zboru väzenskej a justičnej stráže,“

Podľa českých policajných novín je nová pištoľ Grand Power Q100 jednou z najlepších služobných pištolí súčasnosti

Slovenské pištole Grand Power sú vo svete dobre známe pre svoju kvalitu, vysokú spoľahlivosť a zároveň aj prekvapivo prívetivú cenu. Navyše so zárukou 50 000 výstrelov, pričom športoví strelci bežne nastrieľajú bez závad aj vyše sto tisíc výstrelov.

“Model Q100 je z nášho pohľadu prelomový, ponúka rýchlu streleckú pohotovosť, minimálny odpor spúšte (neuveriteľné, kto nevyskúša, neuverí!), Obojstranné ovládanie, skrytý bicí mechanizmus a to všetko pri spoľahlivosti a bezpečnosti zhodnou s modelom K100. Už teraz môžeme povedať, že ide o prevratný model, ktorý prakticky nemá v pomere cena) výkon konkurenciu”, píšu české policajne noviny.

Pištoľ navrhol slovensky konštruktér zbraní Jaroslav Kuracina, ktorý na rozdiel od zahraničných investorov vybudoval fabriku bez investičných stimulov, či daňových prázdnin. V súčasnosti zamestnáva cez 100 ľudí a svoje produkty vyváža do 70 krajín sveta.

Zatiaľ čo v Českej republike si odborníci jeho zbraň nevedia vynachváliť, slovenské úrady robia všetky možné obštrukcie, aby sa verejnej zákazky na prezbrojenie polície a armády nemohol zúčastniť.

Keď úrad pre verejne obstarávanie uznal sťažnosť spoločnosti Grand Power a označil súťažne podmienky za diskriminačné, vtedajší minister Lipšic ich “nahradil” klauzulou , že obstará pištole od prvých troch úspešných súťažiacich. No nestanovili od koho koľko. Čo by znamenalo, že aj keby slovenský výrobca tender vyhral, kúpili by od neho trebárs päť pištolí a tridsaťtisíc by kúpili napríklad od firmy, ktorá v tendry skončila na treťom mieste.


Chytráka Lipšica vymenil na poste Kaliňak, ktorý tender zrušil a vyhlásil novú súťaž, v ktorej sú opäť zakomponovane súťažné podmienky, podľa ktorých sú pištole Grand Power nevyhovujúce. A hoci Grand Power ponúkol cenu 300 eur za pištoľ, ministerstvo vnútra sa radšej rozhodlo pre cestu finálnej elektronickej aukcie, pričom výkričná cena za pištoľ je 730 €. Čo je viac ako dvojnásobok ceny, ktorú ponúkol slovenský výrobca, ktorý na rozdiel od favorizovanej Českej Zbrojovky nie je vlastnený cyperským holdingom s neprehľadnou vlastníckou štruktúrou, ktorej súčasťou sú údajne aj politické špičky.


http://www.hlavnespravy.sk/ceske-policajne-noviny-novy-model-grand-power-q100-prekonava-vsetky-nase-predstavy/667946
http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/349595-minister-kalinak-ide-nakupovat-pistole-spusta-tender-za-34-milionov/