Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Štát ide ťahať optiku do škôl, pretože už nie je kde vyhodiť peniaze


SDKÚ , Most - Híd , Nova , Smer , Slovenská Národná Strana

29 400 000€

08/2015

Štát ide ťahať drahú optiku do škôl a úradov.
NASES u svojich dodávateľov zazmluvnil vybudovanie prípojok k 239 školám a 177 úradom. Ich zoznam je súčasťou zmlúv. Trojica firiem má podľa kontraktov, ktoré s nimi vládna agentúra uzavrela koncom apríla, položiť celkovo 944 kilometrov prípojok a zinkasovať za to 23,8 milióna eur (s DPH).

Dlhé desaťročia od prevratu mali školy povinnosť si dať internetové pripojenie len od Telekomu. Bolo jedno, či im pripojenie poskytol hociktorý lokálny poskytovateľ zadarmo, vždy si mohli dať len pripojenie od Telekomu. Mnohí to riešili tak, že popri nefunkčnej, resp. enormne pomalej DSL prípojke od Telekomu si dali lokálne pripojenie zadarmo, alebo výmenou za prenájom priestora na streche školy.
Vraj je toto pripojenie zadarmo, lenže kde je potom tých 30 miliónov EUR ročne? Je tu množstvo alternatív ako Sanet...tak prečo staviať novú optickú sieť za peniaze, ktoré sa môžu použiť v nemocniciach? Prečo sa nedohodnúť s lokálnymi a uzavrieť bilaterálne vyhodné služby, alebo len sponzorské. Viem, že väčšina lokálnych poskytovateľov by s tým súhlasila...a väčšina aj takto sponzoruje školy. Avšak napriek tomu, že škola má pripojenie od lokálneho, peniaze zo štátneho rozpočtu idú aj napriek tomu Slovak Telekomu (dnešnému Deutsche Telekomu, Nemeckom ovládanou firmou, ktorá Slovensku nevyplatila ani časť toho, čo mala).


http://www.etrend.sk/technologie/stat-ide-budovat-optiku-do-skol-a-uradov-pozrite-sa-do-ktorych.html
http://www.zive.sk/clanok/96522/milionovy-internet-pre-skoly-stat-ho-chce-znovu
https://www.minedu.sk/projekt-digitalne-ucivo-na-dosah/