Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Šebej ako jeden z hlavných štváčov a propagandistov vojny v Iraku


Most - Híd , Nova , Obyčajní ľudia , SDKÚ , Sloboda a Solidarita

08/2003

Útok na Irak bol prvým krokom k vytvoreniu Islamského štátu. Zbrane hromadného ničenia v Iraku neboli nikdy nájdene. Namiesto toho vznikol Islamský štát, ktorý má doteraz na krku státisice mŕtvych, je zodpovedný za obrovskú emigráciu. Za situáciu aká je teraz vďačíme daným osobám - vojnovým štváčom.

Zodpovedné osoby:

Bela Bugár (MOST-HÍD, v minulosti SMK)
Daniel Lipšic (Obyčajní ľudia a nezávisle osobnosti, v minulosti NOVA, KDH)
František Šebej (MOST-HÍD, v minulosti OKS)
Mikuláš Dzurinda (SDKÚ)
Róbert Žitňanský (NOVA)


Napriek príslovečnej zahranično-politickej opatrnosti politických strán na Slovensku sa viacerí politici vyjadrili jednoznačne. Podľa vtedajšieho podpredsedu parlamentu Bélu Bugára (dnes poslanec za Most-Híd) Irak vtedy vyvíjal a vyrábal zbrane hromadného ničenia, o čom mali byť „jasné dôkazy“. Podpredseda vlády Daniel Lipšic si bol istý tiež a vyhlásil: „Režim Saddáma Husajna vlastní zbrane hromadného ničenia“ Vojnu v Iraku oficiálne podporil (a stále si za tým stojí) aj premiér Mikuláš Dzurinda.

Z politických strán najhlasnejšie kričala trpaslíčia OKS (dnes personálne aj v stranách SaS a Most-Híd). Jej podpredseda František Šebej (dnes poslanec za Most-Híd a predseda Zahraničného výboru NR SR) povedal, že Irak „vlastní zbrane hromadného ničenia aj biologické zbrane a pracuje na vývoji nukleárnych zbraní“. Preto OKS podporovalo „dôvody na zmenu režimu v Iraku“ a preto chcelo „pomôcť Spojeným štátom túto hrozbu odstrániť“.


V časopise Domino fórum (DF) v dobe začiatku invázie do Iraku napísal článok spolu s Danielom Bútorom (syn Martina B., dnes poradcu prezidenta SR), v ktorom chvália rozhodnutie amerického prezidenta, ktorý sa „rozhodol vziať na seba zodpovednosť za celý slobodný svet“. A hoci výsledok „nie je istý, ale po 11. septembri nikto s lepším riešením neprišiel“ (DF, č. 12/03, s. 2).

V hanbe neostal ani politizujúci herec Milan Lasica, ktorý prirovnával inšpektorov hľadajúcich zbrane hromadného ničenia k delegácii Červeného kríža v Terezíne. Aj on zrejme vychádzal z predpokladu, že Irak vtedy mal zbrane hromadného ničenia (DF, č. 7/03, s. 20). K podpore vojny v Iraku sa otvorene prihlásil aj Fedor Gál (DF, č. 51/03, s. 24). Známy politológ Tomáš Zálešák varoval, že Irak by mohol odovzdať zbrane hromadného ničenia teroristom (DF, č. 14/03, s. 10).

Aktívny propagátor vojny v Iraku bol aj Peter Schutz (dnes denník SME).

S časopisom Domino Fórum v tom čase spolupracovali aj ďalšie dodnes známe figúrky verejného života ako Michal Hvorecký (dnes Denník N), Ján Štrasser a Peter Zajac (OKS). V redakčnej rade sedela Eva Čobejová (dnes .týždeň), Martin Hanus (dnes .týždeň), Róbert Žitňanský (politická strana NOVA), Marek Vagovič (dnes .týždeň) a ďalší.
https://beo.sk/masmedia/1947-ako-sa-na-slovensku-stvalo-do-vojny-v-iraku