Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Budú Matoviča zaujímať Lipšicovi igelitkoví darcovia?


Obyčajní ľudia , Nova , Kresťanskodemokratické hnutie

60 000€

07/2015

Čo majú títo dvaja politici spoločné? Okrem čiastočnej zhody v programe ich spája aj čudné financovanie strán. Zatiaľ čo Igor Matovič spravuje OĽaNO ako rodinnú firmu, Daniel Lipšic nevie preukázať pôvod desaťtisícov eur, ktoré vložili darcovia v hotovosti na účet tieňovej štruktúry NOVA - občianskeho združenia Sen pre Slovensko.

V máji 2012 Daniel Lipšic a Jana Žitňanská ohlásili odchod z KDH. Vybrali sa do terénu, údajne aby ľuďom počas letných grilovačiek hovorili o svojich víziách a sondovali, či nájdu podporu. Daniel Lipšic založil iniciatívu Sen pre Slovensko, ktorá sa v júni 2012 pretransformovala na občianske združenie, jeho štatutárom sa stal aktuálny podpredseda strany NOVA Gábor Grendel.

Práve toto občianske združenie slúžilo na prefinancovanie politických aktivít Daniela Lipšica a jeho ľudí, ktoré v novembri 2012 vyústili do registrácie politickej strany NOVA.
V auguste 2012 pripísali na účet občianskeho združenia tri vklady vo výške 60-tisíc eur.

K štedrým darcom patril futbalový tréner Petržalky Tomáš Medveď, ktorý dal 30-tisíc eur, futbalista z klubu Rača Andrej Kalina dal 20-tisíc a pomerne neznáma herečka z Novej scény Katarína Ivanková darovala združeniu desaťtisíc eur. K tomu ešte pribudlo dvadsaťtisíc eur od manažéra spoločnosti CBRE Olivera Galatu.

Zaujímavé je, že futbalisti a herečka vložili peniaze na účet v hotovosti v ten istý deň. V tom čase však platilo, že fyzická osoba môže právnickej osobe v hotovosti darovať najviac päťtisíc eur. Podobné transakcie s peniazmi v igelitke vraj preskúmala aj banka.

Podľa informácií, ktoré získala redakcia týždenníka PLUS 7 DNÍ, majú igelitkoví sponzori predsa len niečo spoločné. Konateľom spoločnosti CBRE, odkiaľ pochádza jeden z darcov Oliver Galata, je istý Tomáš Hegedüš. Ide o syna niekdajšieho sponzora Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Vincenta Hegedüša.

Vincent Hegedüš prenajal svojho času autorizovaný servis spoločnosti Autotrend Fleet Services, ktorej majiteľom nie je nik iný než ďalší igelitkový darca Lipšicovho Sna pre Slovensko - Tomáš Medveď.

Podľa našich informácií má konglomerát Autotrend dlhy voči Finančnej správe aj lízingovej spoločnosti. Na DPH dlhuje okolo milióna eur a lízingovke nezaplatil ďalších 800-tisíc.

Podnikateľ vlastnil hotel Šachtička pri Banskej Bystrici, v ktorom sa stretávali nielen predstavitelia KDH. Od roku 2013 má hotel neprehľadnú vlastnícku štruktúru. Jeho akcionárom je cyperská schránka Tangeraco Investment Limited z Larnaky, no Hegedüš je stále predsedom predstavenstva.


http://www.pluska.sk/plus-7-dni/domov/politicky-sobas-budu-matovica-zaujimat-lipsicovi-igelitkovi-darcovia.html