Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Slovenská národná galéria má web za 25 tisíc eur. Bez grafiky a dizajnu


SDKÚ , Kresťanskodemokratické hnutie , Most - Híd , Sloboda a Solidarita

25 000€

12/2011

Internetová stránka Slovenskej národnej galérie sa dočkal redizajnu. SNG dostala na nový web www.sng.sk dotáciu z Ministerstva kultúry SR vo výške 25 tisíc eur. Výsledkom investície je stránka s prakticky nulovou grafikou a neprehľadnou štruktúrou.

Špecialisti z oblasti tvorby grafiky a web stránok nad výtvorom Juraja Sukopa krútia neveriacky hlavou. „Ak ide o surrealistický HTML minimalizmus, tak je to ok,“ úsmevne poznamenal marketingový manažér Štefan Polgári.

Nový dizajn stránky však vedenie SNG obhajuje. „Grafická koncepcia stránky bude pravdepodobne časom aj zbierkovým predmetom, ktorý by sme radi zaradili ako príklad inovatívneho grafického konceptu do Zbierky užitého umenia SNG,“ povedala riaditeľka Alexandra Kusá.

Alexandra Kusá minulý rok pre šetrenie v galérii prepúšťala a ostatným zamestnancom načas pozastavila významné prilepšenia k nízkym platom, pripomenul časopis Plus 7 dní. Experti sa zhodujú, že stránka za takú sumu by mala obsahovať pokročilé animácie, kvalitné grafické prvky, prepracovanú štruktúru a chýbať by nemali ani mobilné verzie stránky.

Súčasná podoba stránky SNG je prakticky len pospájaná zo statických HTML dokumentov, ktoré je možné vytvoriť s priemernými znalosťami práce s počítačom, ktoré odpovedajú základom tvorby webových stránok zo stredných škôl.

A preto si kladiem otázku, prečo vláda nevyvodila zodpovednosť?

Väčšina umelcov má svoje stránky veľmi jednoduché a strohé, na veľmi primitívnej technickej úrovni, ktorú by zvládol akýkoľvek študent. Je to preto, že si ich väčšinou robia sami. A presne tak vyzerá web SNG. Ako práca študenta základnej školy, ktorý prvýkrát v živote skúsil robiť web,“ konštatuje a súhlasia s ním aj ďalší nami oslovení odborníci.
„Ukážka inovatívneho dizajnu? Ten človek, ktorý to vyslovil, prišiel asi z minulosti. Wordový dokument bez úpravy má v sebe viac dizajnu ako toto. Nezachraňuje to ani typografia. Minimalistický web vyzerá v roku 2011 úplne inak,“ dodal majiteľ druhej spoločnosti, ktorá má v portfóliu aj weby veľkých finančných inštitúcií a ktorý nechce byť menovaný. „Za sumu sto eur, a to som štedrý, lebo idú Vianoce, vám takúto stránku, a lepšiu, urobí za jeden deň netalentovaný študent,“ rozhorčuje sa.


http://www.zive.sk/clanok/54861/sng-ma-web-za-25-tisic-eur-bez-grafiky-a-dizajnu
http://www.pluska.sk/plus7dni/zaujalo-nas/nepochopeny.html