Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Daňový informačný systém, na ktorom sa nabalia Brhel, Miškovský a Počiatek


Smer

140 000 000€

04/2015

Daňový informačný systém, ktorý mal byť zavádzaný v roku 2012 s názvom IS KONS (Informačný systém KONS) mal stáť 26 miliónov eur na základe dodatku č. 2 so spoločnosťou IBM. Nový daňový informačný systém bude stáť oveľa viac, 93,6 milióna eur, to je len tá hlavná zmluva, táto zmluva neobsahuje licencie na SAP ani iné licencie, neobsahuje hardvér ani webové portály.

Len licencie SAP budú stáť odhadom 15 miliónov eur. Môžete hádať, kto tie licencie predal – terajší šéf Finančnej správy pán František Imrecze, ktorý v čase predaja v roku 2010 šéfoval spoločnosti SAP. SAP je tá spoločnosť, ktorej systém bol označený ako drahý a nevhodný pre Finančnú správu. Ďalších 8 miliónov je webový portál. Ešte jeden webový portál ako elektronický priečinok bude stáť 16 miliónov a hardvér približne 8 miliónov eur.

Celkovo sa dostaneme k sume najmenej 140 miliónov eur, čo je päťkrát viac, ako mal stáť pôvodný, už sčasti zavedený a z nejakej časti funkčný, daňový informačný systém. A teraz je otázka, komu vyhovuje, že nový daňový informačný systém bude stáť päťkrát viac – namiesto 26 miliónov eur 140 miliónov eur?

Hlavným dodávateľom daňového informačného systému je spoločnosť IBM. Ale hlavní subdodávatelia sú v princípe tri spoločnosti: DWC Slovakia a. s., Sevitech a. s. a Anext a. s. Tieto spoločnosti majú spolu základné imanie neprevyšujúce 100 tisíc eur, ale sú dodávateľmi daňového informačného systému za 100 miliónov eur. Je verejným tajomstvom, že za spoločnosťou Anext a. s. stojí aj minister dopravy Ján Počiatek, ako o tom písal týždenník Trend v minulom roku. Za spoločnosťami DWC Slovakia a. s. a Sevitech a. s. sú zase páni Miškovský, respektíve jeho manželka, známy podnikateľ so štátom z firmy Corinex a Jozef Brhel a jeho syn, teda ďalší podnikateľ, ktorý stojí za Smerom a ktorému sa darí najmä vďaka tomu, že jeho projekty a firmy sú naviazané na štátne financie.


http://www.pluska.sk/spravy/ekonomika/sulik-predrazenom-danovom-systeme-nabalia-nom-smeraci.html