Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Kauza bielenia zdravotnej karty malého Miška


Smer

12/2013

NITRA - Koncom roku 2013 prepukol v nitrianskej nemocnici škandál. Kauza bielenia údajov v zdravotnej karte, ktorú riaditeľ nemocnice Jozef Valocký (Smer) poprel, má svoju dohru. V dokumentácii zabielili údaje o predávkovaní novorodenca liekmi, k čomu sa prednostka kliniky priznala. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou kauzu uzavrel s tým, že sa nič nestalo.

Pár dní po tom, čo sa Miško predčasne narodil v nitrianskej nemocnici s obojstranným zápalom pľúc, podali mu nadmerné množstvo lieku gentamycín. Neskôr ho v nemocnici museli zachraňovať a previesť do Bratislavy, pretože bolo u neho podozrenie na otravu liekmi. Práve informáciu o nadmernom podaní lieku v jeho zdravotnej dokumentácii zabielili. Zákon vymazávanie údajov zo zdravotnej karty neumožňuje.

Priznala sa prednostka detskej kliniky

Zarážajúci na celom prípade je ale fakt, že k bieleniu sa priznala prednostka Kliniky novorodencov, detí a dorastu Fakultnej nemocnice v Nitre Alena Ďurišová. Dekanka Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Eva Sollárová po prevalení kauzy ešte v novembri minulého roku rozhodla, že Ďurišovú odvolá z funkcie prednostky. K rozhodnutiu dospela na základe podkladov z ministerstva zdravotníctva a tiež na základe vyjadrenia Ďurišovej, že opravu v zdravotnej dokumentácii vtedy novorodenca Miška urobila ona. „Mám k dispozícii vyjadrenie prednostky Aleny Ďurišovej, že predmetnú opravu zápisu urobila ona,“ povedala Sollárová ešte minulého roku.

„Pokiaľ takto má pracovať celý ten úrad, tak si občania jedine môžu z toho vziať, že je to len úrad, ktorý stojí veľa peňazí a občanovi určite nepomôže,“ vyjadril sa súdny znalec z Česka Radek Matlach.

„Bez známostí bez vplyvu, obyčajný občan tu nemá šancu v ničom,“ konštatuje chlapčekov otec, ktorý sa dožaduje spravodlivosti.


http://www.topky.sk/cl/10/1434233/Kauzu-bielenia-zdravotnej-karty-maleho-Miska-uzavreli--Vsetko-je-v-poriadku--rodicia-su-rozhorceni-
http://nitraden.sk/riaditel-nemocnice-o-verejnom-ospravedlneni-sa-lekarke-mlci/