Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Microsoftu opäť prihrali obriu zákazku


Smer

55 800 000€

08/2015

Robia to, čo kritizovali
Keď v roku 2012 predlžoval zmluvu s Microsoftom vtedajší minister financií Ivan Mikloš, Smer nešetril kritikou.
Strane vtedy napríklad chýbala analýza, či je pre štát výhodné nakupovať softvér v troch rôznych balíčkoch, ako ich navrhol Microsoft. Takúto analýzu však Smer neukázal ani teraz, keď vládne.
„Nemyslím si, že treba toľko licencií,“ kritizoval vtedy ešte poslanec Kažimír, prečo ministerstvo financií nakupuje 42-tisíc licencií na balíček Enterprise, ktorý je pre mnohých úradníkov zbytočný.
Smer vtedy od vlády Ivety Radičovej žiadal aj analýzu, či úradníci naozaj používajú nakupovaný softvér, alebo sa zaň platí sčasti zbytočne. Vládny Smer teraz takúto analýzu nezverejnil.

Za licencie na najnovšie verzie softvéru od firmy Microsoft pre úradníkov, policajtov či sudcov zaplatíme 55,8 milióna eur za tri roky.
Ministerstvo financií ešte 15. júna v tichosti podpísalo zmluvu s distribučnou spoločnosťou BSP Softwaredistribution.
Ministerstvo sa opäť dohodlo na trojročnom predĺžení licenčnej zmluvy z roku 2002 z čias druhej vlády Mikuláša Dzurindu.
Podľa nej sa dodáva softvér od Microsoftu na približne 86-tisíc počítačov v štátnej správe. Do konca roku 2017 zaplatíme ročne 18,6 milióna eur s daňou, spolu teda 55,8 milióna eur.


Stačilo by to, čo už máme
Slovensko už vlastní licencie na softvér od Microsoftu, ktorý úradníci používajú. Za posledné tri roky sme zaň zaplatili vyše 51 miliónov eur.
Keby sa licenčná zmluva aj nepredĺžila, nič sa nestane a softvér možno používať naďalej legálne.

Predlžovanie licenčnej zmluvy vzbudzuje pochybnosti každé tri roky, pretože ministerstvo sa vždy zaviaže platiť z veľkej časti za niečo, čo úradníci reálne nevyužívajú.
Minister financií Peter Kažimír (Smer) rozhodol, že opäť zaplatíme aj za službu Software Assurance. Ide o predplatné najvyššej dostupnej verzie softvéru.
Znamená to, že keď je teraz na štátnom počítači nainštalovaný napríklad kancelársky balík Office 2007, Microsoftu sme za posledných šesť rokov zaplatili toľko, ako keby tam boli nainštalované novšie verzie Office 2010 aj Office 2013, hoci tam tieto balíky vôbec neboli nainštalované a používané.http://ekonomika.sme.sk/c/7943993/microsoftu-opat-prihrali-obriu-zakazku-platime-aj-za-zbytocny-softver.html