Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Pozemky v Tatrách predávali opäť lacno


Smer , Hnutie za Demokraciu

6 800 000€

09/2009

Sťastie asi nestačí na to, aby Slovenský pozemkový fond predával lukratívne pozemky v Tatrách komukoľvek len za šesť eur za štvorcový meter.

Minulý rok sa však takáto málo pravdepodobná vec stala. Šťastným kupcom je firma Trend Tatry, ktorá v roku 2005 pomohla predsedovi HZDS Vladimírovi Mečiarovi vysvetliť, ako mohol legálne financovať rekonštrukciu jeho sídla v Trenčianskych Tepliciach asi za 40 miliónov korún.
Väčšina z asi 115­tisíc štvorcových metrov, ktoré Trend Tatry kúpila od pozemkového fondu, sa nachádza v chátrajúcom areáli kúpaliska Tatra-Thermál v obci Stará Lesná. Podľa starostu obce Viliama Regitka sú na ne vydané stavebné povolenia, sú tam dotiahnuté aj inžinierske siete. Trend Tatry za pozemky zaplatila 687-tisíc eur. Trhová cena pritom mohla byť až desaťnásobná.

Podľa zistení denníka SME na niektoré pozemky boli v minulosti uplatnené reštitučné nároky, ktoré nie sú dodnes vyrovnané. Pozemky teda nemal fond predávať.

Nemali ich vôbec predať
Podľa informácií SME na niektoré pozemky, ktoré fond predal Trend Tatry – parcely 1836/1, 1839/1 a 1840 – dokopy 24-tisíc štvorcových metrov – boli uplatnené reštitučné nároky. Podľa zásady fondu pri predaji štátnych pozemkov má fond skúmať najmä to, či „je takýto pozemok potrebný na uspokojenie reštitučných nárokov“. Teda nemali byť predané firme Trend Tatry.
Edita Čongvová z dediny Ľubice má už 18 rokov reštitučný nárok na horeuvedené pozemky. Podľa rozhodnutia, ktoré vydal Obvodný pozemkový úrad v Kežmarku koncom roku 2008, vydali niektoré pozemky Čongvovej a jej bratovi Františkovi Mačákovi. „O ostatných parcelách uvedených v identifikácii bude rozhodnuté ďalším samostatným rozhodnutím,“ napísal riaditeľ úradu Vladimír Harabin, ktorý je synovcom predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina. Potom niektoré z nich fond predal firme Trend Tatry.
„Podľa vyjadrenia Obvodného pozemkového úradu v Kežmarku zo dňa 19. februára 2009 nebol na predmetné nehnuteľnosti uplatnený reštitučný nárok,“ povedal hovorca pozemkového fondu Kavjak.
Čongvová povedala, že stále bojujú za svoje práva. Zatiaľ neúspešne. „Už sme písali na ministerstvo pôdohospodárstva, ale vždy to stojí na pozemkovom úrade v Kežmarku. Neviem, aký má byť postup, my sme len zistili, že pozemky už má Trend Tatry. Neviem, ako je to možne.“

http://www.sme.sk/c/5196809/pozemky-v-tatrach-predavali-opat-lacno.html