Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Do megapodvodu na Ukrajine sú zapletení aj Slováci


Smer

14/2015

Vrcholoví manažéri Ukrspecexportu zmenili uzavreté vojenské kontrakty a vložili do nich svojich sprostredkovateľov, čím sa znížili zisky štátu o 7,5 milióna dolárov.

Podľa ukrajinskej vojenskej prokuratúry mu pri podvode z rokov 2005 – 2008 asistovala aj slovenská firma Aeroprogres. Tá mala na ministerstve obrany za prvej Ficovej vlády exkluzívne práva na opravu sovietskej vojenskej techniky.

V rokoch 2005 – 2010 tam získala zákazky asi za 20 miliónov eur.

Člny bez motora

Firma Aeroprogres sa zviditeľnila najmä dodávkou vojenských člnov bez motorov či servisom ukrajinských lietadiel Antonov. Bolo to v čase, keď viedli ministerstvo obrany nominanti Smeru – Jaroslav Baška a František Kašický.

Slovenské ministerstvo obrany sa k podvodom s vojenskou technikou, do ktorých mala byť zapletená aj firma Aeroprogres, nevyjadrilo. “Nedisponujeme takýmito informáciami,” tvrdí hovorkyňa rezortu Martina Balleková.

Minister obrany z rokov 2006 – 2008 František Kašický (Smer) sa nechcel ku kauze vyjadrovať.

Spoločnosť Aeroprogres v roku 2011 zanikla. Majiteľ tejto spoločnosti bol Milan Hajtman.
Hajtman mal v 90. rokoch spoločný biznis aj so spoločnosťou Air Transport Europe (ATE), v ktorej pôsobí bývalý ukrajinský honorárny konzul na Slovensku Petro Tokač. Firma ATE má na Slovensku monopol na zachranárske vrtulníky.

Ministerstvo zdravotníctva jej dokonca nedávno navýšilo platby za poskytovanie zdravotnej služby o približne 12 miliónov eur. Pre spoločnosť ATE v minulosti pracoval aj šéf rezortu Viliam Čislák (Smer).


http://www.aktuality.sk/clanok/305919/kauza-do-megapodvodu-na-ukrajine-su-zapleteni-aj-slovaci/