Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Koše za 85-tisíc a všade plno!


Smer

56 000 000€

11/2015

Kaliňák s Ficom otvorili nemocnicu, kde len plastové koše stáli 85-tisíc eur. Naozaj má šancu dostať sa do nej obyčajný smrteľník?

Toto je Ficova "verejná" nóbl nemocnica

Slávnostné prestrihnutie pásky v novej bratislavskej Nemocnici svätého Michala, ktorá patrí pod ministerstvo vnútra a nahradila vojenský a policajný špitál, si nenechal ujsť minister vnútra Robert Kaliňák ani premiér Robert Fico. Podľa nich je to dobrá správa pre všetkých pacientov, lebo nemocnica s poliklinikou má slúžiť širokej verejnosti, nielen pre silové zložky a politikov.

Naozaj pre všetkých?

Rozhodli sme sa teda vyskúšať, ako to funguje.
Na internete má nemocnica uvedené dva telefonické kontakty na centrálnu ústredňu. Jedno telefónne číslo nefungovalo vôbec a na druhom ani pri opakovaných pokusoch nikto nedvíhal. Tak sme teda skúsili zavolať priamo do ambulancie všeobecného lekára, teda aspoň do tej, ktorá mala zverejnené číslo.

„Ste policajt, vojak, hasič?“ bola prvá otázka po zdvihnutí telefónu. Po zápornej odpovedi sme sa dozvedeli, že ambulancia je plná a nových pacientov neberie.

Skúsili sme odbornú ambulanciu.

„Pán doktor má plno, ale skúste vedľajšiu ambulanciu,“ uviedla nám sestrička. Tak do tretice. „Vy ste civil? No tak, poprosím, zavolajte o týždeň až dva, lebo ani nám to nie je jasné, či budeme brať ľudí zvonka, alebo nie. Musíme sa na tom ešte dohodnúť,“

Pri strihaní pásky premiér vyhlásil, že iba desať percent kapacít bude vyčlenených pre silové zložky a zvyšných 90 percent bude otvorených pre širokú verejnosť. Ale na tom sa musíme e šte dohodnúť.

Špitál svätého Michala postavili v priebehu dvoch rokov zhruba za 33 miliónov eur. Ďalších takmer 23 miliónov stálo podľa zverejnenej zmluvy zdravotnícke vybavenie, ktoré komplet na kľúč dodávala jediná firma, E-BA tpz.

A čo ceny? Zásobník papierových utierok za 300 eur je pomerne vysoká cena a určite existuje lacnejšia alternatíva. A to ich kupovali 217, čo dáva 65 100 eur iba za zásobníky.

Ani plastový odpadkový kôš za 180 eur asi nie je extra výhodný obchod. A tých kupovali až 472 kusov, teda iba za odpadkové koše zaplatili takmer 85-tisíc eur.


http://www.pluska.sk/plus-7-dni/domov/kose-za-85-tisic-vsade-plno-toto-je-ficova-verejna-nobl-nemocnica.html