Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Do nemocnice si nosíme aj toaletný papier, ale budeme mať kartičky za milióny


Smer

20 000 000€

12/2015

Miesto ďalších kartičiek by sa dali využiť elektronické občianske preukazy. Štát to podľa aktivistov dokonca pôvodne takto plánoval.

Štát chce za obrovské peniaze nakúpiť niečo, čo už má. Opiera sa o štúdiu, ktorú by zvládal aj maturant. Na jej základe by však nedostal ani desaťtisícový úver v banke. Tu ide o niekoľko desiatok miliónov eur. Tvrdia to Aliancia Fair-play a novovzniknutá platforma slovensko.digital.

Reč je o tendri na elektronické kartičky poistenca, ktoré by mali stáť viac než 20 miliónov eur. Na ďalších niekoľko desiatok miliónov by vyšiel softvér a hardvér. Národné centrum zdravotníckych informácií práve vyhodnocuje ponuky. Aliancia Fair-play a platforma slovensko.digital sa snažia nákupu zabrániť.

Centrum vyzývajú, aby obstarávanie zastavilo.

Michal Truban z platformy tvrdí, že táto investícia je úplne zbytočná. Štát už totiž za milióny eur obstaral elektronický občiansky preukaz, ktorý mal podľa pôvodných plánov slúžiť aj na použitie v zdravotníctve. A ešte stále môže.

Argumenty z trojstranovej štúdie podľa neho neobstoja.

„Všetci odborníci sa zhodli na tom, že tento projekt je ukážkou netransparentnosti a nekoncepčnosti štátneho IT. Bez problémov by sa to dalo vyriešiť cez elektronický občiansky preukaz, ktorý už máme,“ vyhlásil.

Vláda argumentuje tým, že deti do 15 rokov nemajú občianske preukazy a že si ich nemusia povinne vymeniť ani seniori. Podľa Trubana sú argumenty slabé. Všetky spomínané problémy sa dajú vyriešiť.
„Dieťa bez rodiča ísť k lekárovi nemôže. V Estónsku to napríklad vyriešili tak, že informáciu o dieťati vložili do preukazu rodiča,“ vysvetlil.

Aktivisti sa obrátili na rezort financií, zdravotníctva a Európsku komisiu.

Pýtame sa, prečo obstarávame niečo, čo vlastne už máme. Prečo sa takto správame k verejným zdrojom občanov?


http://www.aktuality.sk/clanok/309439/do-nemocnice-si-nosime-aj-toaletny-papier-ale-budeme-mat-karticky-za-20-milionov-eur/