Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Milióny na pomalý internet pre školy


Smer

70 000 000€

12/2015

Favoritom súťaže je Slovak Telekom, pretože štát hľadá jednu firmu pre celé Slovensko.

Ján Macek je už dlhé roky učiteľom informatiky na Základnej škole Československej armády v Prešove. Škola má asi 950 žiakov a spolu s učiteľskými notebookmi okolo 150 počítačov. „Keď to kvantum počítačov zapojíte na DSL, nie je šanca, že by vám internet išiel normálne,“ hovorí Macek.

DSL od štátu je podľa prešovského učiteľa informatiky vhodný tak maximálne pre 10 počítačov, ale nie pre 150. Ak sa totiž pripoja viacerí naraz, jednoducho nestíha.

Keďže v praxi bol štátny DSL internet škole nanič, hľadala niečo rýchlejšie a pred dvoma rokmi si zaviedla do školy optické pripojenie od Orangeu. Nebolo to zadarmo. Za projekt, vybavovačky a výkopové práce zaplatila škola 12-tisíc eur zo svojich. Musel sa ťahať optický kábel v dĺžke 150 metrov a len samotný projekt stál polovicu sumy.

„Museli sme to urobiť, lebo sme sa nevedeli pohnúť ďalej. Len čo sme mali hodinu a žiaci boli v troch počítačových učebniach, nedalo sa vôbec pracovať. Problém mala aj naša ekonómka. DSL sme odhlásili a internet si platíme zo svojho. Úplne parádne nám teraz všetko šliape, sme veľmi spokojní. Je to investícia na ďalších minimálne 50 rokov dopredu,“ hovorí Macek.

Škola platí mesačne za internet 20 eur. Ministerstvo školstva platilo Telekomu za školu od 130 do 160 eur mesačne.

Prešovská škola nie je zďaleka jedinou školou na Slovensku, ktorá si radšej zabezpečila iné internetové pripojenie. Sú ich určite stovky, možno aj tisícky. Buď sa vyzbierali rodičia, alebo miestny poskytovateľ dodáva škole internet zadarmo.

Ministerstvo sa však opäť rozhodlo obstarať pripojenie pre všetky školy jediným obstarávaním.


https://dennikn.sk/316667/stat-nachystal-70-milionov-pomaly-internet-skoly/