Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Ako Procházka zarobil Pente 26 miliónov


Sieť

26 000 000€

V starom spore štátne teplárne verzus Paroplynový cyklus Penty sa o rozhodujúci obrat postaral práve Procházka. Bol to on, kto nepriamo, ale významnou mierou pomohol Pente zarobiť (vysúdiť) milióny eur. Stalo sa to takto. Po roku 2005 začala obchodné spory s Pentou vyhrávať štátna Bratislavská teplárenská. Odvolácí Krajský súd však žalobu paroplynu zamietol. Pre väčšinu smrteľníkov by sa spor rozhodnutím odvolacieho súdu skončil. Penta si ale platí šikovných právnikov a tým sa podarilo dostať spor - dovolaním - na Najvyšší súd. Nakoniec aj Najvyšší súd dovolanie žalobcu - paroplynu a Penty - zamietol. V tejto fáze by prišlo definitívne ,,game over" takmer pre každého.

Ale nie pre Pentu. Paroplynový cyklus sa obrátil na Ústavný súd so sťažnosťou, že súdy porušili jeho práva. Advokátom, ktorého si zaplatila firma Penty pre konanie na Ústavnom súde, bol Procházka. Ústavný súd rozhodol, že práva paroplynu na súdnu ochranu boli porušené - a spor sa vrátil na začiatok. Výsledok poznáme. Druhý pokus Pente vyšiel. Súdy zrazu uznali, že pohľadávky paroplynu voči teplárňam sú oprávnené. Dlh aj s úrokmi narástol na 26 miliónov eur. A keďže bratislavské teplárne nemajú na to, aby Pentu vyplatili, prišlo rozhodnutie o exekúcii a zablokovaní účtov. S rizikom, že teplárne nebudú schopné zabezpečiť vykurovanie pre takmer polovicu bratislavských domácností...

Účasť Procházku na úspechoch a zárobkoch Penty by nebola v ničom zlá, keby tu neboli dva dosť významné faktory, ktoré vec posúvajú z roviny právnej (obchodnej) do roviny morálnej (a politickej). Po prvé, Procházka v tom čase nebol len ústavný právnik a advokát. Procházka bol verejne angažovaný advokát, ktorý rád ukazoval morálne postoje - a politické ambície. Po druhé, Penta v tom čase nebola len finančná skupina. Bola kontroverzná finančná skupina, ktorá vynikala v jednej čarovnej schopnosti - robiť z verejných peňazí súkromné peniaze. Oba faktory sa zvýraznili po roku 2010. Procházka vyletel do politiky ako jeden z lídrov zmeny a očisty... A Penta spadla do neslávne známej kauzy Gorila. A do verejných podozrení - a verejných protestov proti korumpovaniu polície, súdov, privatizačných komisií a politikov finančnými skupinami.


http://komentare.hnonline.sk/komentare-hn-152/ako-prochazka-zarobil-pente-26-milionov-630520
http://komentare.hnonline.sk/komentare-hn-152/dag-danis-prochazka-ako-kon-penty-634215