Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Jahnatek spojka Širokého na SMER?


Smer

8/2006

Začiatkom júla 2006 predstavil Robert Fico svoju prvú vládu a v nej sa stal ministrom hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Bola to jedna z najväčších záhad Ficovho kabinetu. Nik z politikov ho nepoznal a nebolo jasné, ako sa do funkcie ministra dostal. Stačilo sa však pozrieť do jeho životopisu a viacerým sa hneď rozjasnilo. Jahnátek bol totiž dovtedy šéfom Plastiky Nitra, ktorú majetkovo kontroloval podnikateľ Juraj Široký. Toho médiá aj mnohí politici označovali za mecenáša Ficovej strany Smer. Takže si stačilo dať a + b + c dohromady a bolo jasné, komu záležalo na tom, aby sa Jahnátek stal ministrom. Bolo tiež jasné, že bol neodvolateľný, nech by urobil čokoľvek.

2007 sa ho opozícia snažila v parlamente odvolať. Vládna koalícia ho však podržala a ministrom ostal. Dôvodom rozruchu bol rozhovor pre týždenník Trend, v ktorom sa ho pýtali na firmy vyrábajúce zbrane a vyvážajúce do zaostalejších krajín, v ktorých treba podplácať vlády. Redaktor mu dal otázku, či si štátne firmy vedia zaúčtovať úplatky, a Jahnátek odpovedal: „Pozrite sa, hovoríme o netradičných formách predaja. Tieto netradičné formy skutočne fungujú. To by sme klamali, keby sme nepotvrdili tento fakt. Ale ja si myslím, že toto je ošetriteľné aj v štátnych podnikoch...“ Podľa opozície týmito výrokmi prekročil hranice týkajúce sa korupcie. Jahnátek sa bránil tým, že slová boli vytrhnuté z kontextu.

Pán profesor
O dva roky neskôr sa minister Jahnátek stal profesorom. Titul mu udelila košická Technická univerzita a mnohých iných profesorov na Slovensku to riadne „nadvihlo“. Na to, aby sa človek stal profesorom, musí spĺňať kritériá, musí odučiť určitý počet rokov, musí byť zamestnancom školy, je nutné, aby napísal monografie, aby ho citovali. Škola tvrdila, že podmienky splnil, mnohí to však spochybňovali. Navyše Jahnátek je chemik, kým za profesora ho vymenovali v odbore elektroenergetiky.

O ďalší rok denník Pravda napísal: „Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer) si robí z ministerstva dedinský podnik.“ A odvtedy sa s ním vlečú problémy s rodinkárstvom a „kamarátšaftmi“. Podľa Pravdy vtedy firma Jahnátkovej susedky Petry Bödörovej z jeho bydliska v Nitrianskych Hrnčiarovciach obnovovala za predraženú sumu na ministerstve fasádu. Miroslav Bödör zase so svojou firmou Bonul budovy ministerstva strážil za 133-tisíc eur ročne a minister od ďalšieho roka počítal so strážením za 890-tisíc eur. Keď sa novinári pýtali, prečo chce ministerstvo dať na stráženie sedemkrát viac, prišla im odpoveď, že budú strážiť aj ďalšie objekty. Ktoré? Neprezradili.

http://zivot.cas.sk/clanok/14968/jahnatkova-minulost-a-sucasnost-spocitajte-si-dve-a-dve