Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Ombudsmanka Tomanová sa postarala o kšefty i dcére


Smer

1/2016

Ombudsmanka Viera Tomanová s dcérou Petronelou dostali od štátu desaťtisíce eur na chod súkromného detského domova.

Bývalá smeráčka 67-ročná Viera Tomanová, prezývaná aj trafikantka, sedí od januára na poste detskej ombudsmanky. Šesť rokov, teda až do 73 rokov, bude poberať lukratívny plat 3 300 eur mesačne.

Dieťa v domove stojí štát priemerne ročne takmer dvanásť- až štrnásťtisíc eur. Predstavte si, že vaše dieťa vás mesačne vyjde na tisíc eur! Nuž, nepredstaviteľné! A tak sa štát rozhodol, že takéto neefektívne nakladanie s peniazmi zruší.

Nedávno sa exministerka rozhodla spolu s dcérou zriadiť detský domov rodinného typu. Dcéra Petronela, s ktorou má jej mama dlhé roky spoločnú domácnosť, odkúpila zastavaný pozemok v tesnej blízkosti ich domu v bratislavskej starej Petržalke. K pôvodnej časti domu pribudla prístavba s balkónom, terasou a so záhradou.

Na pozemku nechýba altánok s kozubom či posedenie s hojdačkou. Už pred pol rokom Viera Tomanová priznala pre Plus JEDEN DEŇ, že dom má slúžiť pre deti z detského domova. Ale ako to už v jej prípade býva zvykom, povedala síce a, ale zabudla dopovedať b. Zarazila totiž informácia, že starať by sa o ne mali vychovávateľky.

Prečo si niekto privedie do domu deti, o ktoré sa napokon aj tak osobne nestará, a namiesto domácej pohody im tak opäť vytvára, hoci v menšom, ale predsa, prostredie detského domova? Po niekoľkých mesiacoch sa Tomanová rozhodla, že o tejto téme nechce viac komunikovať. Nečudo, lebo, ako sme zistili, ide o riadny biznis.

Na dieťa tisícku mesačne

Nezisková organizácia PETO, čo je skratka z mena a priezviska zakladateľky aj štatutárneho zástupcu Petronely Tomanovej, však získala ešte oveľa vyššiu sumu, a to na každé dieťa zvlášť.

A hoci by mal štát podporovať,aby deti boli v čo najkomornejšom prostredí, je to naopak, čím viac detí súkromný detský domov má, tým viac peňazí od štátu dostane. A na bábätká do jedného roka je suma ešte vyššia.

Od júla 2015 do konca decembra, teda len na pol roka, dostala organizácia PETO čiastku 58 500 eur. Na jedno dieťa je to ročne priemerne 11 940 eur.

Len na porovnanie, adoptívni rodičia, ktorí si deti zoberú do rodiny, riadne osvoja a tak pomôžu štátu aj finančne, nedostanú od štátu nič! Nárok majú len na rodičovský príspevok 200 eur, ktorý poberajú tri roky odo dňa osvojenia...


http://www.pluska.sk/plus-7-dni/domov/biznis-detmi-ombudsmanka-tomanova-postarala-ksefty-dcere.html