Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Ako Dzurindovi ľudia zarobili na pozemkoch v Nitre


SDKÚ

20 000 000€

12/2004

Očakávaný príchod automobilky Jaguar do Nitry oživil jednu starú zabudnutú kauzu - kauzu obchodníkov z SDKÚ. Išlo o Dzurindovych ľudí napojených na firmu Nitra Invest, ktorá po roku 2004 zarobila stovky miliónov korún na pozemkoch pre priemyselný park Nitra - Sever. Machinácie s pozemkami preveroval aj Úrad boja proti korupcii. Dnes tento podivný príbeh zavŕši Ficova vláda, keď Nitre Invest vyplatí milióny eur za pozemky pre automobilku Jaguar.

Začalo sa to v roku 2003. Nitrianska partia SDKÚ sa rozhodla, že pri Nitre postaví priemyselný park. A zarobí na ňom stovky miliónov korún. Primátor Nitry (z SDKÚ) pripravil ,,mestský projekt.” Šéf nitrianskej SDKÚ založil firmu Nitra Invest, ktorá to zvrtla na súkromný projekt. Úlohou firmy bolo skupovať a potom predávať pozemky.

Biznis model bol pomerne jednoduchý. Nitra invest za pár korún skupovala pozemky pre priemyselný park. Mesto Nitra na vlastné náklady investovalo do pozemkov – do inžinierskych sietí a infraštruktúry. A firma obchodníkov z SDKÚ – Nitra Invest – nakoniec zhodnotené pozemky so ziskom predávala. Poslanci zastupiteľstva v Nitre odhadovali zárobky firmy na 400 – 700 miliónov korún. Spolu s firmou Nitra Invest na tomto biznise zarábala aj spoločnosť ARON Consulting. Jej vlastníkmi boli manželky Palacku a Ščurku.


http://www.konzervativnyvyber.sk/dag-danis-ako-dzurindovi-ludia-zarobili-na-pozemkoch-v-nitre/10638/