Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Špičky Smeru sa ocitli v kauze DPH


Smer

75 000 000€

1/2016

Červená farba a priazeň Smeru-SD

Zločinecká skupina na čele s právnikom Milanom Chovancom oberala štát na daniach takmer päť rokov. Hoci ju polícia odhalila v roku 2012, prípad stále neuzavrela. Kauzu vyšetruje medzinárodný tím preto, že trestné činy sa okrem Slovenska týkali aj susedných krajín. Aj preto zistenia nie je možné len tak ľahko zamiesť pod koberec. Posledné výsluchy v informácii o spise, ktorú má TREND v redakcii, nemôže však garantovať, že sú stopercentne pravdivé, sú pomerne čerstvé – len z jari minulého roka.

M. Chovanec v nich podrobne vypovedal, ako fungoval karusel a kto mal na starosti zahraničné firmy používané v reťazcoch slúžiace na reexport tovaru a získanie DPH. „Obchody, ktoré som opísal, nikdy nemali reálny komerčný základ a ich primárny zmysel bol od počiatku získať financie od štátu prostredníctvom neoprávneného výberu DPH na Slovensku, v Česku a Maďarsku,“ uviedol hlavný aktér podvodov.
Kaliňák - Kubánek - Počiatek

Súčasťou informácie o vyšetrovacom spise sú aj prepisy telefonátov M. Chovanca a jeho kumpánov, ktorých obsah vysvetľuje vyšetrovateľovi. Vo viacerých sa spomínajú mená Stano, Robo či prezývka „strapatý“. Pričom obvinený pred políciou tvrdí, že prvý z nich je Stanislav Kubánek – regionálny šéf Smeru z Prešova, druhý minister vnútra Robert Kaliňák a pod „strapatým“ mali telefonujúci na mysli vtedajšieho šéfa rezortu financií Jána Počiatka. Podľa výpovedí M. Chovanca sa mali ľudia zo Smeru podieľať na krytí podvodov, vybavovať veci na daňových úradoch či polícii, pričom M. Chovanec hovorí aj o províziách v prospech strany.

V ďalšom z telefonických rozhovorov sa konštatuje, že „Robo“ dal prísľub a budú vyplatené peniaze, teda vratka DPH, ktorú zadržal daňový úrad. M. Chovanec o tom konkrétne vypovedá: „Paľonder spomína Roba, myslí tým Roberta Kaliňáka, pričom spolu telefonicky prejednávajú aktivity Dobroviča a nadmerný odpočet DPH, ktorý zadržiaval Renoiru. Kaliňák sa vyjadril, že do konca týždňa má Renoir peniaze na účte, že je to vybavená vec.“ M. Chovanec na inom mieste zase vraví „nech to riešia so strapatým formou príkazu Šulajovi“.

Na výsluchu ďalej M. Chovanec vypovedal, že po intervencii zo Smeru – konkrétne spomína S. Kubánka a R. Kaliňáka – vybavili daniari v jeho prospech protokol o medzinárodnom dožiadaní na Renoir a uvoľnili peniaze. Vyšetrovateľ sa ho ďalej pýta na výber z bankomatu, podľa obvineného malo ísť „o osem percent z vyplateného nadmerného odpočtu na Renoir pre Kubánka“.


http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2016/cislo-4/spicky-smeru-sa-ocitli-v-kauze-dph.html
http://www.aktuality.sk/clanok/313639/investigativna-novinarka-zuzana-petkova-kauza-dph-je-vacsia-ako-gorila/