Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Figeľoví ľudia chcú luxus za štátne


Kresťanskodemokratické hnutie , Most - Híd

309 000€

05/2011

Ako sa tvoria firemné hodnoty či vízie? Manažéri štátnej Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) to zrejme nevedia. Za takmer 9000 eur im to mala počas troch dní vysvetliť konzultačná spoločnosť FranklinCovey. Jej lektorom je aj hlavný radca ministra dopravy Marián Kolník.

Ďalších najmenej 3000 eur chceli diaľničiari zaplatiť za päťhviezdičkový hotel Amade Chateau pri Dunajskej Strede. Tam malo školenie prebehnúť. A to napriek tomu, že štátna firma má v Liptove účelové zariadenie.

Manažéri svoj program zmenili po tom, čo v pondelok dostali viaceré médiá anonymný list, ktorý konkrétne opisoval nehospodárne kontrakty diaľničiarov. „Prikladáme vám kópie objednávok za neuveriteľných viac ako 309-tisíc eur,“ píše sa v liste.

Diaľničný podnik si protirečí aj v obhajobe voľby luxusného hotela. Jeho výber namiesto vlastného zariadenia Gubková vysvetľuje aj tým, že manažéri sa potrebujú operatívne vrátiť do Bratislavy. Školiť sa malo 17 ľudí. NDS tvrdí, že od hotela dostali zľavu. „Mali ceny podľa štandardného cenníka,“ vraví šéfka hotela Vladimíra Olléová.

Obchod plný známych

Hotel patrí rakúskym investorom a podnikateľovi Tiborovi Véghovi, ktorého príbuzný Daniel je nominantom Most-Híd vo vedení FNM. Olléová, ktorá bola za druhej Dzurindovej vlády štátnou úradníčkou a členkou dozornej rady NDS, odmieta, že na výber hotela mala vplyv jej minulosť v štátnej správe.

Diaľničiari priznali, že si služby od firmy FranklinCovey objednávajú priamym zadaním, bez súťaže či prieskumu trhu. Firme už zaplatili takmer 12 000 eur. Ďalšie tisíce zaplatia podľa zverejnených zmlúv a objednávok.


Nie je problém, že luxusný hotel vlastní bývalá štátna úradníčka a zároveň bývalá členka dozornej rady NDS?

„O tom neviem viac ako vy. Len čo budem mať viac informácií, môžem vám poskytnúť svoj názor.“ (FIgeľové slová)

Kto mal byť na školení?

Alan Sitár, generálny riaditeľ
Viktória Chomová, investičná riaditeľa
Ján Kotuľa, personálny riaditeľ
Ivan Sekerka, riaditeľ IT
Peter Mráz, finančný riaditeľ
Jana Ježíková, právny odbor NDS
Vratislav Tkáč, odbor riadenia projektov
Denisa Moravská, vedúca kancelária generálneho riaditeľa
Štefan Török, odbor prevádzky
Rudolf Janotka, odbor majetkovej správy
Nora Gubková, hovorkyňa NDS
Anna Holásková, oddelenie investičnej prípravy
Ivan Szabó, špecialista vzdelávania
Katarína Kučerová, kancelária generálneho riaditeľa
Anna Hudáková, poradkyňa pre ľudské zdroje
Michal Halabica, oddelenie ekonomických analýz prevádzky


Komentár redakcie: Toto je typický ťah ako míňať peniaze daňových poplatníkov. Dohodne sa nejaký predražený hotel, predražená strava, výbava. Minú sa štátne peniaze (tie tí miňajúci nezarobia, ale vý pracujúci ľud) a zarobia aj hotely, aj prednášajúci...a samozrejme hotely aj ostatní ulejú do vačku politikom, za dohodenie nádherného kšeftu o akom môže obyčajný podnikateľ bez prepojení na politikov len snívať. A aké peniaze v čistom nezarobí ani za rok....alebo celý svoj život. Ale každý vieme, že z cudzieho sa ľahko míńa.


http://ekonomika.sme.sk/c/5887606/figelovi-ludia-chcu-luxus-za-statne.html