Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Pochybný titul ministra Richtera


Smer

0€

04/2012

Minister práce a generálny manažér Smeru Ján Richter vyštudoval za doktora práv vďaka spornému bakalárskemu diplomu z Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela, tvrdí denník SME.


Diplom z 19. januára 2002 má podpis vtedajšieho rektora univerzity Milana Murgaša. Richter ho teda získal päť mesiacov predtým, čo Murgaš verejne vyhlasoval, že ide o neakreditovaný študijný odbor, ktorý sa nemôže ukončiť titulom bakalára. Dnes bývalý rektor vraví, že nevie, ako je možné, že jeho absolventi tituly napriek tomu majú. Murgaš, ktorého v roku 2009 vylúčili zo Smeru, si vraj na okolnosti nespomína.

Richter bol kedysi členom KSS, neskôr ústredným tajomníkom SDĽ a generálnym manažérom Smeru. Za komunizmu chodil na Vysokú školu politickú, ktorú podľa vlastných slov nedokončil, píše SME. Pre právo sa rozhodol až ako 43-ročný. Na Univerzite Mateja Bela začal študovať v roku 1999. Tridsaťdeväť externistov, vrátane Richtera, malo konzultácie na Agroinštitúte v Nitre. Zmluvu o zabezpečení bakalárskeho štúdia uzavrel v roku 1999 vtedajší dekan Kandráč. Vtedajší rektor Milan Murgaš zmluvu v júni 2002 napadol a Kandráča obvinil, že ju nemohol dohodnúť na odbor medzinárodné právo a vzťahy, pretože fakulta nemala povolené žiadne bakalárske štúdium, len magisterské v odbore právo.

Zaujimavé ako si niekto nemôže pamätať tému svojej práce len po 10 rokoch. Ľudia si tému svojej práce pamätajú po 30 rokoch, resp. celý život. Ako môže taká osoba robiť ministra práce, sociálnych veci a rodiny? Vysvetliteľné by to bolo, len keby mu tú prácu pisal niekto iný. Čo však u politikov je bežné. Podobný problém mal aj Maďarský prezident a ten ho riešil odstúpením.

Richterové odpovede:
Na diplomovku si spomínate, ale na bakalárku nie.
„Bakalárska práca bola v 2002. Takže sa nepamätám.“

Čo vám hovorí téma Právo obchodných spoločností?
„Je možné, že to bola téma bakalárskej práce. Neviem to vylúčiť ani potvrdiť, lebo pokiaľ viem, je to desať rokov dozadu.“

Poviem vám vašu tému a nespomeniete si?
„Opakujem, je to desať rokov dozadu. Neviem, čo teraz odo mňa chcete.“
http://www.aktuality.sk/clanok/205752/minister-richter-vraj-vystudoval-vdaka-spornemu-diplomu/
http://domov.sme.sk/c/6357786/richterov-titul-bakalar-nesedi-v-case.html