Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Ďalší podivný projekt, 20 miliónov za nepodarok


Smer

20 000 000€

02/2016

Ďalší podivný projekt? Organizácia spadajúca pod ministerstvo školstva rozbehla v roku 2013 projekt Moderné vzdelávanie, ktorý vyvoláva vážne otázniky. Aj keď už vyše mesiaca mali byť jeho výsledky k dispozícii, web poriadne nefunguje a zainteresovaní sa sťažujú na veľkú nekvalitu výstupov. Čo sa skrýva za projektom približne za 20 miliónov?
Minister Draxler

Celý projekt Moderné vzdelávanie sa spustil v roku 2013 a bol riadený Ústavom informácií a prognóz školstva. Od roku 2014 prevzalo riadenie Centrum vedecko-technických informácií SR. Projekt sa týkal digitálneho vzdelávania a jedným z hlavných výstupov mal byť prehľadný web so 14 200 digitálnymi objektmi.

Moderné vzdelávanie za 20 000 000 s nečitateľným textom.

Projekt sa skončil vlani v novembri a na webe sa všetky objekty nenachádzajú. Centrum to však nepovažuje za veľký problém. „Dočasná nedostupnosť súvisí len s presunom a technickým sprevádzkovaním servera, jeho prevádzka bude obnovená do 13. februára 2016."


Žiaci majú na výber z dvoch odpovedí, hm, len, ktorá je ta správna.

Jeden z garantov projektu nás však informoval, že web nefunguje od začiatku. „Je katastrofálny. Objekty sa nedajú spustiť, je v tom chaos a je to celé pomalé. Nie je tam dokonca ani informácia o tom, že to nejde.“
„Kvalita je zlá. Dokonca sú tam aj faktické chyby. O didaktickej kvalite ani nehovorím,“ vysvetlil spolupracovník projektu.


Niektoré digitálne objekty sa nedajú ani spustiť, no nekúp to za 20 miliónov.

„Mnohí garanti pochopili, že latka na kvalitu je nastavená veľmi nízko a začali schvaľovať aj nekvalitné projekty,“ povedal človek, ktorý sa na projekte podieľal. Ďalším problémom nízkej kvality bolo aj málo grafikov. „Jeden vizuál museli dať do digitálnej podoby za menej ako hodinu. Väčšinou tam nie sú fotografie, pozadie snímok a text je často rozhádzaný,“


Testy zo slovenčiny s gramatickými chybami.

Centrum patriace pod rezort školstva, ktoré vedie minister Draxler, približnú cenu za jeden vizuál pre učiteľa nekomentovalo. Zmluvy sa vraj uzatvárali na určitý čas. Dementovali tiež problém s grafikmi, ktorí svoju prácu vraj stihli.
„Všetky ciele a merateľné ukazovatele boli úspešne naplnené,“ dodali.

Či sa môže o projekte s polo-funkčným webom, o ktorom vraj niektoré školy a učitelia ani nevedia, povedať, že je úspešne naplnený, stojí rozhodne za zváženie.http://www.pluska.sk/spravy/z-domova/dalsi-skandal-draxlerovom-rezorte-20-milionov-za-nepodarok.html