Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Schránková republika Slovensko


Smer

367 234 939€

2/2016

„My sme schránkové firmy zakázali, dnes nie je žiadna šanca, aby sa na verejnom obstarávaní zúčastnil niekto, kto je skrytý niekde na Cypre alebo na Kajmanoch.“

V decembri 2014 poslanci Smeru-SD v skrátenom legislatívnom konaní prijali novelu, ktorá mala jediný protischránkový paragraf. Bol to paragraf 26a zákona o verejnom obstarávaní, ktorý stanovil, že sa verejného obstarávania smú zúčastniť „iba právnické osoby so známou vlastníckou štruktúrou“, takže schránkové firmy boli z neho paušálne vylúčené.
Vláda v apríli 2015 pripravila ďalšiu novelu, v ktorej sa hovorí: „Paragraf 26a sa vrátane nadpisu vypúšťa.“

Tým, že si Smer v novembri 2014 protischránkovou „iniciatívou“ riešil svoj politický problém (pouličné protesty po kauze, v ktorej figurovala schránková firma Medical Group), zvýšil citlivosť médií a verejnosti na škandály, v ktorých sa objavujú schránkové firmy. Za osem mesiacov tak zaregistrovali celú plejádu ich využitia.


-Schránková firma Castelo Holdings zakrýva, kto získa približne 60 miliónov eur pofidérne vysúdených od štátu.
-Schránkový Paywell skrýva, kto zdedí ľahko získané príjmy firmy Fleetpay z výberu mýta palivovými kartami.
-Ďalšie firmy neumožnia zistiť, kto bude profitovať z nezákonného nákupu stravovacích služieb pre štyri štátne nemocnice.
-Kto získal stámilióny eur z predaja spoločnosti Prefto, ktorá spoluvlastnila poisťovňu Dôvera.
-Kto má polovicu slovenskej pobočky sanitkovej firmy Falck.
-Doprastav ukryl svojho majiteľa za schránku v daňovom raji a Váhostav v ňom ukryl aj to, kto je za schránkovými firmami, čo naliali do spoločnosti takmer 40 miliónov eur krátko pred jej reštrukturalizáciou.
-Mesto Martin ani nevie, kto si to vlastne od neho vysúdil 8,4 milióna eur.
Iba od novembra 2014 sa schránkové firmy objavili ešte v prinajmenšom štyroch ďalších prípadoch, čo dáva za pravdu ľuďom, ktorí o Slovensku hovoria ako o schránkovej republike.

Transparency International Slovensko
Pozorované obdobie od roku 2009 do roku 2014.

http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2015/cislo-24/schrankova-republika-slovensko.html
http://www.topky.sk/cl/10/1442189/A-je-to-vonku--takto-schrankove-firmy-doja-Slovensko--Rebricek-najlepsich-z-Belize-a-Cypru-