Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Firme ministra Žigu sa darí: Obchoduje so štátnym drevom


Smer

1 200 000 000€

2/2016

Drevo od štátu nechceli, no aj tak s ním podnikajú jedna radosť. Firma Taper patriaca ministrovi životného prostredia Petrovi Žigovi bohatla do roku 2012 z obchodu so štátnym drevom. Keď Žiga zasadol do ministerského kresla, dušoval sa, že drevo od štátu už nechce.

Firma Taper exportovala v roku 2015 450-tisíc kubíkov dreva.

Zamestnancov v drevospracujúcom priemysle na Slovensku z roka na rok ubúda a export dreva stúpol v posledných rokoch takmer dvojnásobne. Výsledkom je nedostatok suroviny pre domácich spracovateľov dreva a následné rušenie výroby, krach drevospracujúcich firiem a rast nezamestnanosti. V posledných rokoch stúpol vývoz surového dreva o 1,3 milióna kubických metrov – na 3,4 milióna kubíkov dreva, ale Slovensko prišlo o 12 600 pracovných miest.

Navyše, priemerná cena exportného dreva je 60 eur za meter kubický, ale po spracovaní je jeho hodnota 464 eur. Ak sa spracuje v zahraničí, Slovensko tým prichádza o 1,2 miliardy eur.

Lesy pokrývajú 41 percent plochy Slovenska, ich výmera je viac ako 2 milióny hektárov a aj vďaka zásobe dreva vo výške 476 miliónov metrov kubických tvoria významnú časť národného bohatstva krajiny.

Namiesto toho, aby ho štát chránil, sme svedkami jeho devastácie a špekulácií. Výsledkom je, že Slovensko po vzore banánových republík namiesto efektívneho spracovania vyťaženého dreva vyváža surovinu a namiesto toho, aby sa drevospracujúcemu priemyslu darilo, skrachovali alebo výrazne obmedzili výrobu kedysi významné drevospracujúce podniky ako Smrečina Banská Bystrica, Preglejka Žarnovica, Bučina Zvolen a celý rad ďalších.

Po voľbách 2016 môže rozbehnutý obchod s drevom doterajšieho ministra životného prostredia Petra Žigu ďalej rásť. V novej ľavicovo-pravicovej vláde mu jeho materský Smer-SD opäť našiel ministerskú stoličku. I keď na rezorte hospodárstva.
http://www.pluska.sk/spravy/z-domova/firme-ministra-zigu-dari-obchoduje-so-statnym-drevom.html
http://szilardboth.blog.sme.sk/c/401370/kym-slovenske-pily-nemaju-robotu-firma-blizka-ministrovi-drevo-vyvaza.html
http://www.etrend.sk/ekonomika/staronovemu-ministrovi-zigovi-sype-jeho-biznis-s-drevom-stale-viac.html