Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Prešov vybuduje cintorín takmer dva krát drahší, ako moderný futbalový štadión


Kresťanskodemokratické hnutie , Obyčajní ľudia , Most - Híd , Nova , SDKÚ

25 500 000€

02/2016

V Prešove už roky bojujú s nedostatkom hrobových miest. Ale suma, ktorú zaplatia daňoví poplatníci za rozšírenie už existujúceho pohrebiska na Šváboch, je neuveriteľná. Náklady odhadli na 25,5 milióna eur. Nebožtíkom vybudujú aj jazierko či závlahový systém.

Základný kameň cintorína už poklopali. Na snímke vľavo primátorka Prešova Andrea Turčanová (v roku 2014 sa stala spoločnou kandidátkou KDH, SDKÚ-DS, NOVA, MOST-HÍD, OĽaNO na post primátorky) a vpravo konateľ spoločnosti KAPING Imrich Miškuf.

Na cintoríne bude jazierko, závlahový systém, retenčné nádrže na zadržiavanie dažďovej vody, kamerový systém, sadovnícke úpravy. O samozrejmostiach, ako je osvetlenie, oplotenie, studne, komunikácie, terénne úpravy, lavičky a informačné tabule, ani nehovoriac.

Celkové odhadované náklady podľa projektovej dokumentácie spracovanej v marci 2010 vrátane výkupu pozemkov sú 25 444 000 eur. Na 5-árovej ploche by malo vzniknúť najmenej 2 700 nových hrobových miest. Jedno tak vyjde takmer na 9,5 tisíca eur.

„Doposiaľ bolo na stavbu vynaložených 174-tisíc eur. Z týchto finančných prostriedkov bola zrealizovaná projektová dokumentácia a archeologický výskum,” informovala hovorkyňa mesta Veronika Kmetóny Gazdová. Výskum stál 89-tisíc eur, zvyšok dostali architekti. Mesto plánuje zo spomínaných 1,8 milióna eur preinvestovať dve tretiny v tomto roku, zvyšok v budúcom.

Za 25 miliónov eur postavili v Šarišských Michaľanoch vedecké centrum Virologického ústavu Slovenskej akadémie vied. So špičkovým vybavením a s laboratóriami je určený na aplikovaný výskum biofarmaceutík, vakcín proti vírusovým infekčným chorobám a na antimikrobiálne látky.Za 15 miliónov eur postavia v Košiciach futbalovú arénu na 80-tisíc štvorcových metroch pre 9 080 divákov. Všetky tribúny budú zastrešené a trávnik by mal byť vyhrievaný. Vybudujú aj prístupovú plochu s parkoviskom, na ktorom bude viac ako 270 miest. Aréna bude spĺňať podmienky európskej ligy.Za 25 500 000€ sa dá nakúpiť cca 17 CT prístrojov.
http://www.pluska.sk/regiony/vychodne-slovensko/02/presov-vybuduje-predrazeny-cintorin-z-tejto-sumy-vam-padne-sanka.html