Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Tri dni pred voľbami, milióny neznámej firme


Smer

18 000 000€

02/2016

Premiér Robert Fico v sobotu podpísal s konateľkou slovenskej dcéry RKN Global Europe Marjam Lindsbro memorandum o investícii. Priama štátna pomoc má dosiahnuť 18 miliónov eur, pričom ďalším stimulom bude príspevok 14 500 eur na jedno novovytvorené pracovné miesto.

Vláda podľa premiéra plánuje schváliť investičnú pomoc už 2. marca, len tri dni pred voľbami.
„Nemôžeme zaviazať budúcu vládu niekoľko týždňov pred voľbami konkrétnymi opatreniami,“ povedal Fico ohľadom zvyšovania platov učiteľov. Ako už mnoho krát, Fico jedno hovorí druhé koná.


Vysokopostavený manažér nemeckej spoločnosti podnikajúcej v tomto segmente na Slovensku: o RKN Global zatiaľ nikto nepočul.
Trh s identifikačnými dokumentami, čipovými platobnými kartami a bezpečnostnými a zabezpečovacími systémami je malý a konkurencia sa navzájom pozná a pozorne sleduje.

RKN Global nie je na zozname certifikovaných firiem Európskej federácie pre tlač a digitálnu komunikáciu (Integraf). Tá sa špecializuje práve na segment výroby bezpečnostných dokumentov. Certifikáty, ktoré sú pre pôsobenie v biznise s citlivými informáciami nevyhnutnosťou zrazu netreba?

Otázniky vyvoláva aj plán RKN Global zamestnať na Slovensku až 1 200 ľudí. Etablovaná firma ako Giesecke & Devrient Slovakia zamestnávala ku koncu predminulého roka 420 zamestnancov, pričom vo svojom závode v Nitre vyrobila 86 miliónov SIM kariet a viac ako 43 miliónov platobných a identifikačných kariet.

Tak ako pán premiér, Dubaj či Ukrajina?
RKN Global na svojej webovej stránke, ktorá je spolu s jej profilom na sociálnej sieti LinkedIn jediným zdrojom informácií, uvádza ako technologických partnerov spoločnosti VTI, Holography, Polly Service a YS Desing.
Všetky štyri firmy sídlia v ukrajinskom Kyjeve, niektoré v tej istej budove.

Okrem grafického štúdia YS Design sú zvyšné tri podniky súčasťou ukrajinského konzorcia EDAPS, ktorého predseda predstavenstva Alexander Vasilyev a predseda dozornej rady Yuri Sidorenko boli v USA vyšetrovaní v súvislosti s podozrením z korupcie úradníkov Medzinárodnej organizácii pre civilné letectvo (ICAO).
Konzorcium EDAPS je doma na Ukrajine známe predovšetkým svojimi korupčnými aférami. V minulosti za ňu lobovali ľudia s politickým vplyvom, ktorí si v rokoch 2014 a 2015 založili buď priamo, alebo cez rodinných príslušníkov, firmy aj na Slovensku.


http://www.etrend.sk/firmy/o-ficovom-banskobystrickom-megainvestorovi-konkurencia-v-zivote-nepocula.html
http://www.aktuality.sk/clanok/315581/fico-chce-dotovat-firmu-prepojenu-na-ukrajincov-maju-politicke-vazby-a-korupcne-pozadie/