Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Martin Filko sa zrejme utopil


Smer

03/2016

Filko bol počas druhej Ficovej vlády hlavný ekonóm ministerstva financií a riaditeľ Inštitútu finančnej politiky.


V rokoch 2008 až 2010 bol poradcom vtedajšieho ministra financií Jána Počiatka a neskôr poradcom premiérky Ivety Radičovej. Hovorilo sa o ňom ako o možnom ministrovi zdravotníctva.

Dvojkanoe sa prevrátilo v nedeľu okolo 17-tej hodiny pri bratislavskom Prístavnom moste. Jednej osobe sa podarilo zachrániť a dostala sa na breh, šéfa Inštitútu finančnej politiky pri Ministerstve financií Martina Filka však strhol prúd.

Šancu, že by ekonóma našli živého, nevidí ani dlhoročný záchranár a prezident Slovenského Červeného kríža MUDr. Viliam Dobiáš.
Bez záchrannej vesty, bez prilby! „Aj športovci a vodáci, ktorí chodia na divokú vodu – a vedia dobre plávať, pádlovať, sú to „profíci“ – majú vesty aj prilby ako ochranné prvky. Aj keby sa to stalo pri svedkoch, ktorí by videli, ako sa ponoril pod vodu, ak by nemal vestu, tak ho v tej kalnej vode s prúdmi nenájdu.“

Šéf vládneho Inštitútu finančnej politiky Martin Filko poslal v decembri 2015 médiám analýzu veľkých úverov štátu, podľa ktorej sme si mohli požičiavať aj výrazne lacnejšie.

Pri pôžičkách nad miliardu eur porovnal úroky vládnej pôžičky s cenami, za ktoré sa štátne dlhopisy obchodovali v rovnakom čase medzi súkromnými investormi. A vyšiel mu rozdiel zhruba 212 miliónov eur v neprospech štátu.

Filko tým prepočtom chcel upozorniť na potrebu modelu výnosovej krivky, ktorá by štátu podľa neho pomohla požičiavať si lacnejšie. „Nečudo, že sme vydávali dlhopisy nielen za trhových podmienok, ale niekedy aj nevýhodnejšie,“ napísal Filko.


http://www.aktuality.sk/clanok/325352/na-dunaji-patraju-po-muzovi-vypadol-z-kajaku-ma-ist-o-ekonoma-martina-filka/
http://aktualne.atlas.sk/slovensko/spolocnost/ani-zazrakom-nadej-zachranu-filka-neexistuje-mysli-si-odbornik.html
https://dennikn.sk/310462/dvaja-kazimirovi-uradnici-sa-sporia-ci-stat-nemohol-poziciavat-este-lacnejsie/