Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Minister školstva požičiaval Slavií Capital a dostával veľké odmeny /Plavčan - SNS/


Slovenská Národná Strana

0€

04/2016

Beblavý: Plavčan bol šedou eminenciou

Bývalý podpredseda strany Sieť o ministrovi ďalej vyhlásil, že bol šedou eminenciou v dvoch pôžičkových fondoch (pre študentov a začínajúcich učiteľov).

Fondmi v minulosti otriasala veľká kauza kvôli vysokým odmenám. Plavčan podľa medializovaných informácií dostal najvyššiu odmenu 38 534 eura. Neskôr peniaze vrátil.


Najväčší problém: úver pre Slaviu Capital

Za najväčší problém Beblavý považuje pôžičku, ktorú poskytol študentský fond investičnej skupine Slavia Capital za úrok, ktorý bol výrazne nižší ako ten, za aký by spoločnosť mohla získať úver na trhu. Podľa neho je otázne, či by nebankovej spoločnosti vtedy vôbec niekto požičal.

„Podľa mojich analýz Slavia Capital zarobila na úrokoch aspoň pol milióna eur. Teda na tom o koľko menej zaplatila fondu na úrokochm, ako keby si požičiavala komerčne,“ uviedol poslanec.

Plavčan podľa Beblavého s úverom pre Slaviu Capital súhlasil v čase, keď jeho manželka bola v predstavenstve tejto spoločnosti a on sám bol predsedom Rady fondu. Beblavý to nazýva ukážkovým príkladom klientelizmu.

Fond požičal Slavii Capital 5,5 milióna eur. „To bol nezabezpečený úver na zmenku. Slavia Capital podpísala zmenku, ale nezaložila nehnuteľnosť fondu v tej istej hodnote,“ konštatuje Beblavý. Označil to za rizikové zaobchádzanie s peniazmi štátu.

http://www.rozkradanie.sk/studentsky-fond-poziciaval-za-plavcana-slavii-capital-opozicia-ho-chce-odvolat/
http://www.aktuality.sk/clanok/327602/moze-sa-stat-ministrom-kazdy-zlodej-ak-lup-vrati-pyta-sa-beblavy-ziada-odvolat-ministra-plavcana/
http://domov.sme.sk/c/20132031/za-plavcana-poziciaval-studentsky-fond-nebankovke-slavia-capital.html