Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Minister, ktorý financoval súd proti štátu


Smer

60 000 000€

01/2015

Časť opozície žiada hlavu ministra hospodárstva Pavla Pavlisa (Smer-SD), pretože v roku 2006 požičal bratislavskej akciovej spoločnosti Port Service vyše dvadsaťtisíc eur, aby žalovala štát o 57 miliónov eur. P. Pavlis v minulosti Port Service nepriamo vlastnil. Pred voľbami v roku 2006 riešil jej predaj do Karibiku, jej majiteľ je preto neznámy. P. Pavlis odmieta, že by za spoločnosťou bol on.

Firma spor so štátom najprv prehrala, dovolanie situáciu otočilo

Štát najprv právoplatne v roku 2008 spor vyhral na najvyššom súde (NS SR), ale vtedajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka podal dovolanie. Iný senát NS SR rozhodol o zrušení rozsudku a v odôvodnení navyše uviedol, že Port Service, a.s. bola zo súťaže vylúčená neoprávnene. „Keďže sú v priebehu sporu nižšie súdy viazané názorom Najvyššieho súdu, v ďalšom priebehu sporu sa už nejedná o podstate (či mohol FNM firmu vylúčiť), ale iba o tom, akú škodu jej tým spôsobil,“ upozornila blogerka.

Blogerka a miestna poslankyňa v blogu odhaľuje aj politické pozadie prípadu.

Žalobu na FNM podala spoločnosť Port Service, a.s. 11. decembra 2002. „Predsedom predstavenstva tejto spoločnosti bez jediného zamestnanca bol dnešný minister hospodárstva Pavol Pavlis“ O pár dní (16. decembra 2002) ho vtedajší predseda poslaneckého klubu SMER Robert Fico na vrhol za člena dozornej rady FNM. Pavlis podpísal čestné vyhlásenie, že „nevykonáva činnosť, ktorá by bola v rozpore so záujmami Fondu národného majetku. Pavlisa parlamentom zvolil v polovici januára 2003.

„Fico teda do dozornej rady FNM navrhol človeka, ktorý bol predsedom predstavenstva a spolumajiteľom firmy, ktorá stojí za jedným z najväčších súdnych sporov v histórii FNM,“ napísala autorka blogu.

Funkciu predsedu predstavenstva Pavlis vykonával iba do júna 2003, 100 % vlastníkom uvedenej firmy bola Port Service Bratislava. „Cez ďalšie firmy v nej majú spolu väčšinový podiel Pavol Pavlis a Andrej Babiš. Pavol Pavlis tak bol naďalej v konflikte záujmov, keďže ako člen dozornej rady FNM by získal obrovský finančný profit, ak by FNM súdny spor s jeho firmou Port Service, a.s. prehral.“
http://www.etrend.sk/ekonomika/na-pavlisa-pada-podozrenie-ze-ma-firmu-v-karibiku-so-statom-sa-sudi-o-60-milionov.html
http://www.aktuality.sk/clanok/269443/aktivisti-ziadaju-presetrenie-megakauzy-v-ktorej-figuruje-meno-ministra-pavlisa/
http://zastavmekorupciu.sk/cases/port-service