Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Nicholsonovej asistent zapletený do podvodov


Sloboda a Solidarita

38 000€

05/2016

Dokopy išlo o 16 platieb v celkovej sume 38-tisíc eur. Prípad odhalila kontrola všetkých finančných transakcií na metodicko-pedagogickom centre.

Bývalý ekonóm Metodicko-pedagogického centra (MPC) Jozef Kováč, s ktorým je v tejto priamo riadenej organizácii ministerstva školstva spojený minuloročný prípad úhrady peňazí na podvodný účet, si mal na svoj súkromný bankový účet a účet spriaznených osôb vyplácať peniaze MPC.

Dokopy išlo o 16 platieb v celkovej sume 38-tisíc eur. Informoval o tom dnes štátny tajomník rezortu školstva Erik Tomáš s tým, že prípad odhalila kontrola všetkých finančných transakcií na MPC. Organizácia už podala trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru SR.

K vyplácaniu peňazí malo podľa Tomáša dôjsť tak, že Jozef Kováč vypracovával fiktívne dohody o vykonaní práce, ktoré nikdy neprebehli, alebo vypracovával duplikáty krycích listov a faktúr k reálnym platbám. "Na tieto krycie listy a faktúry, namiesto čísiel účtov osôb, ktoré boli reálnymi prijímateľmi, uvádzal svoje súkromné čísla alebo spriaznených osôb," skonštatoval štátny tajomník.


Prepustený pracovník MPC je v súčasnosti asistentom podpredsedníčky Národnej rady (NR) SR Lucie Nicholsonovej.

Jozef Kováč mal vyplatiť 15 menších platieb a jednu väčšiu v hodnote 20.000 eur. Kontrola rokov 2011-2016 na MPC sa podľa ministerstva neskončila, posledná takáto podozrivá platba bola zistená v júni 2011.

V auguste minulého roka odišlo z MPC takmer 460-tisíc eur na falošný účet. Platba a faktúry sa týkali národného projektu, v ktorom mala firma Kvant poslať na školy socializačné balíčky pre deti z osád.

Splatnosť faktúr bola k 1. júlu 2015, koncom júna však dostal ekonóm z MPC falošný mail s informáciou o zmene účtov. Napokon prišiel o prácu, hoci, ako tvrdí, nemal s tým nič spoločné.


- naľavo Poliačik, v strede Kováč a napravo Nicholsonová


http://hnonline.sk/slovensko/661072-erik-tomas-odhalil-kauzu-nicholsonovej-asistent-mal-ulievat-peniaze