Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Tipos


Smer

16 000 000€

08/2008

Po ôsmich rokoch súdnych sporov Senát Najvyššieho súdu v auguste 2008 rozhodol, že štátna akciová spoločnosť Tipos nelegálne využívala know-how firmy Športka. A že má ako odškodnenie zaplatiť spoločnosti Lemikon Limited, ktorá spor za Športku prevzala, takmer dve miliardy slovenských korún. Tento rozsudok veľmi kriticky zhodnotil vtedajší sudca Najvyššieho súdu Jozef Štefanko.

Nečinný minister Počiatek

Minister financií Ján Počiatek mal v auguste 2008 možnosť požiadať generálneho prokurátora, nech podá mimoriadne dovolanie, ktoré by vykonanie rozsudku zvrátilo – tak ako sa to stalo v prípade Duckého zmeniek. Lenže minister túto možnosť nevyužil. Verejnosť vôbec o ničom neinformoval, ale v novembri 2008 v úplnej tajnosti schválil dohodu, koľko peňazí pošle štátny Tipos spoločnosti Lemikon na Cyprus. Len vďaka tomu, že o dohode informoval český novinár Miroslav Motejlek, dozvedelo sa o nej aj celé Slovensko.

Ján Počiatek svoj postup obhajoval tvrdením, že dohoda, podľa ktorej mal Lemikon dostať obrovskú sumu, je „finančne najvýhodnejším variantom pre daňových poplatníkov“.[1] A vyhlasoval, že nič iné ani robiť nemohol, lebo vraj „musíme rešpektovať právoplatné a vykonateľné rozhodnutie súdu“[2]. Spočiatku v tom dával Počiatkovi za pravdu aj premiér Robert Fico. Ale len do chvíle, kým nezistil, aké veľké pobúrenie verejnosti vyvolala správa, že v prvej splátke už Lemikon dostal 483 miliónov korún. Vtedy vláda za pár hodín pripravila novelu, ktorou dala generálnemu prokurátorovi právo pozastaviť vykonateľnosť súdneho rozhodnutia. Vďaka tomu neodišiel na Cyprus aj zvyšok dvojmiliardovej sumy. Bez tlaku opozície, bez mediálneho škandálu a najmä bez pohoršenia verejnosti by prvá Ficova vláda ústretovosť ministra Počiatka voči spoločnosti Lemikon neskorigovala.


http://zastavmekorupciu.sk/cases/kauza-tipos