Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Porušili memorandum, aj napriek tomu vysávajú zo štátu milióny - US Steel


Smer , Slovenská Národná Strana , Most - Híd , Sieť

08/2016

Rok 2013: US Steel uvažuje o odchode zo Slovenska, situáciu zachránil Fico. Podnik podľa Fica zostane na Slovensku najmenej päť rokov, zachová zamestnanosť a nebude hromadne prepúšťať. Štát mu poskytne úľavy najmä v oblasti energetiky a životného prostredia, niektoré majú mať platnosť až 15 rokov. Memorandum bude k dispozícii aj pre verejnosť, uviedol premiér.
Rok 2016: Výsmech do tváre vlád Roberta Fica a absolútna nemohúcnosť zákonodarcov. Štátny orgán dokázal porušenie podmienok pre udelenie pomoci zo strany U.S.Steel Košice. Nová vláda Smer - SD, SNS, Most - Hid, Sieť však v pomoci podniku pokračuje a neuvažuje o žiadnych krokoch voči oceliarom.

Milióny eur z daní bežných občanov, ovplyvnenie legislatívnych pravidiel a zatváranie očí pred trhovými negatívnymi vplyvmi vymenil Robert Fico za kampaň o tom, ako zachránil tisíce oceliarskych pracovníkov, ktorým hrozilo v prípade odchodu Američanov prepúšťanie. Ani fotografie premiéra v oranžovej veste a ochrannej prilbe pri podpise memoranda však nezabránilo prepúšťaniu stoviek zamestnancov, ku ktorému dochádza dnes. Firma prepúšťa každý mesiac toľko ľudí, aby nemusela nahlásiť hromadné prepúšťanie. Vďaka pravidelnosti však dochádza k takému postupnému prepúšťaniu zamestnancov, ktoré nemožno nazvať inak ako hromadné.

Napriek evidentnému a už aj potvrdenému porušeniu memoranda s vládou z roku 2013, košickí oceliari ďalej čerpajú pomoc, ktorú mali na oplátku za dnes už porušené záväzky čerpať. V roku 2014 začalo aj šesťročné obdobie, kedy košické železiarne dostanú každý rok milión eur ako kompenzáciu za nízke ceny emisných povoleniek ETS. Peniaze dostáva aj napriek výraznému nárastu cien.

Stovky miliónov v daňových úľavách, zlacnené energie, či spolufinancovania podnikových investícií v miliardách korún a stovkách miliónov dolárov. Na to všetko sa akoby mávnutím čarovného prútika na Slovensku zabudlo.


http://biztweet.eu/article/1640-ficov-navod-ako-podviest-stat-podpiste-bezcenne-memorandum
http://biztweet.eu/article/1510-utajene-dotacie-stat-skartoval-dokumenty-o-podpore-u-s-steelu
http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/275450-oceliarsky-gigant-u-s-steel-zostava-na-slovensku/
http://www.cas.sk/clanok/246797/zachranu-u-s-steel-zaplatime-vsetci-odhadom-dostal-vyse-75-milionov-eur/