Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


V Novej Dubnici v lese buduje bývalý SMERák Hanzel milionársku štvrť


Smer

0€

08/2016

Tento rok plánujú dokončiť inžinierske siete, prvé domy začnú stavať o rok. Aktivisti, ktorí proti výstavbe bojovali, hovoria o ľahostajnosti a nulovom občianskom povedomí.

Projekt v lokalite Vávrová pri Salaši, za ktorým stojí podnikateľ a bývalý poslanec za SMER-SD Bohumil Hanzel, dostal stavebné povolenie.
V lese nad mestom tak na území s rozlohou vyše 240-tisíc štvorcových metrov vyrastie približne 160 vilových domov a šesť terasových bytových domov. Skupovanie lesov milionármi nie je raritou, podobne robí aj majiteľ firmy Raven na Považí - kde skupuje celé lesy a oploťuje ich.

Proti zámeru investora vznikla v roku 2013 petícia s titulom „Nechceme milionársku štvrť namiesto lesov!“ Podpísalo ju približne 1800 ľudí.
Žiadali zmenu Územného plánu mesta tak, aby lokalita Vavrová „Pri salaši“ bola využitá len na oddych a rekreáciu, nie na bývanie. Rozsiahly stavebný zásah do prírody môže podľa aktivistov ohroziť zvieratá v obľúbenej lokalite.
Úrady však petíciu zamietli, výstavbe dali zelenú.
„Čakali sme, že to takto dopadne, na Slovensku fungujú zákony tak, že sa dajú vykladať všelijako. Kto chce niečo urobiť a má peniaze, tak to nakoniec dokáže,“ reagovala na začiatok stavebných prác organizátorka petície Jana Šošovičková.

Bohumil Hanzel:

Boj s úradmi vraj pripomína boj s veternými mlynmi
Na výstavbe jej tiež prekáža slabá informovanosť ľudí s plánmi výstavby.
„To, že sa niečo chystá, sme sa dozvedeli, až keď začali predávať prvé pozemky. Zaskočilo nás, že tomu nepredchádzala žiadna diskusia. Pri schvaľovaní doplnku územného plánu, ktorý sa teraz schvaľoval, sme vzniesli viacero pripomienok. Všetky zmietli zo stola takým spôsobom, že ak toto volajú diskusia s občanmi, tak tá nebola ani teraz,“ povedala Šošovičková.
Niekoľkoročný boj s úradmi jej pripomína boj s veternými mlynmi, prekvapil ju malý záujem zo strany obyvateľov Novej Dubnice.
„Podpísali petíciu, ale ďalej nikto nemá čas. Tento rok v máji sme sa o to zaujímali iba piati. Preto sme ani nepokračovali ďalej, načo si my budeme ničiť voľný čas, keď je to ostatným jedno. Alebo si myslia, že nič nezmôžu. Občianske povedomie je tu nulové,“ dodala Šošovičková.
http://nastrencin.sme.sk/c/20232397/vystavba-vilovej-stvrte-v-novej-dubnici-pri-salasi-uz-zacala.html