Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


V národnom parku s vysokým stupňom ochrany sa ťaži zdravé drevo, ktoré odchádza do zahraničia


Smer , Slovenská Národná Strana , Most - Híd , Sieť

0€

08/2016

Je až smutné, čo súčasna megazlodejská vláda pod taktovkou "koalície" SNS, SMER, Sieť, Most-HÍD dovoľuje. V národnom parku Malá Fatra s vysokým stupňom ochrany sa ťaží zdravé drevo. Avšak toto nie je jediné miesto. Prechodom cez Tatry a iné slovenské majestáty vidíte najčastejšie poľské a rakúske ťažiace stroje alebo kamióny naložené drevom.
Drevo má údajne ďalšiu zastávku Rakúsko. Rakúšania sa tvária ako "zelení" no budujú obrovské teplárne na biomasu, ktorú potom dovážajú z postkomunistických krajín, ako je Kazachstan, Srbsko, Bosna, Ukrajina, Slovensko, Rumunsko a iné. Samozrejme, je to už na domácich lesníkoch (čiže na našej strane),, koľko sú ochotní vyrúbať a predať a ako sa budú držať lesného hospodárskeho plánu.

Rakúšania majú na Slovensku kúpených viacero lesov, z ktorých potom ťažia drevo a vyvážajú ho do zahraničia na spracovanie resp. spotrebu.


Obrovské množstvá dreva presúvajúce sa do Rakúska môžu vidieť Bratislavčania v nákladných vozňoch idúcich cez Petržalku, denno denne.
Prečo Matovič a ostatná opozícia neriešia tento skutočný problém? Žeby aj im šlo len o ovládnutie koryta? Vyzerá to tak, že v pozadí tém imigrantov a iného sa najlepšie kradne a páchajú takéto extremné zverstvá.

Dostávame upozornenia od našich čítateľov ako sa vyhovárajú tí, čo by mali dohliadať na ťažbu a taktiež následnú výsadbu. Keď idete mimo turistického chodníka, tak div by Vás najradšej do väzenia nezatvorili. Ale keď niekto ťaží v národnom parku a dokonca načierno tak o tom zrazu lesníci ani ochranári nevedia.
Vyjadrenie:

Dobrý deň,
Ťažba v Národnom parku Malá Fatra, ako aj v iných národných parkoch na Slovensku bežne prebieha, a to z toho dôvodu, že nie je zákonne zakázaná v týchto územiach. Národný park je v slovenskej legislatíve kategória chráneného územia so stupňom ochrany 3. v zmysle zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny, kde je ťažba drevnej hmoty obmedzená až od 4. stupňa ochrany a úplne zakázaná až od 5. stupňa ochrany.

Je teda úplne bežné, že v národných parkoch Slovenska sa hospodári. Pre tento účel sú zriadené tzv. hospodárske lesy. Pre zaujímavosť výmera lesov v NP Malá Fatra je 18 822,87ha, z toho hospodárskych lesov je 8079, 65ha. Zákaz vykonávať ťažbu je v zmysle platnej legislatívy iba v územiach s najvyšším, piatym stupňom ochrany, tzv. rezervácie, čo predstavuje približne pätinu výmery územia Národného parku Malá Fatra.

Národný park Malá Fatra má 89% lesných porastov v súkromných rukách (urbáre, komposesoráty, združenia súkromných vlastníkov) a len 11% lesov je štátnych. Aké firmy realizujú ťažbu dreva v týchto subjektoch a kto je odberateľom vyťaženej drevnej hmoty je súkromnou záležitosťou každého vlastníka lesov a my k tejto informácii nemáme žiaden prístup.

Ing. Peter Cáder
lesník,
Správa NP Malá Fatra


Krátko po uverejnení tejto kauzy ako jediný reagovali na túto legislatívnu dieru politickí členovia strany Ľudová strana Naše Slovensko. Hlasovanie sme uverejnili na našej stránke. Je zaujímavé, že všetky strany vrátane opozície sa postavili proti ochrane Slovenských lesov.
Odkaz na hlasovanie:
http://www.idemvolit.sk/674-kauza/zachovanie-slovenskych-lesov-pre-dalsie-generacie-standardni-politici-su-proti-vysledky-hlasovania-v-nr-sr/


https://www.facebook.com/outdoorfilmy.sk/photos/pcb.1142995249093300/1142981072428051/?type=3&theater
http://www.ta3.com/clanok/1062458/rakuski-lesnici-tazia-v-necpalskej-doline-ludia-su-pobureni.html