Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Voda nad zlato – kauza KOMVaK


Most - Híd , Strana Maďarskej Koalície

2 292 759€

04/2015

Ako blesk z jasného neba prišla správa pre Komárňanov a obyvateľov okolia, že firma, považovaná za rodinné striebro, Vodárne a kanalizácie mesta Komárno (KOMVaK), začiatkom roka nevýhodne založila svoj vlastný majetok. A to bez toho, aby o tom informovala vedenie mesta, ktoré je 100 % vlastníkom spoločnosti.

Zo záložnej zmluvy. vyplýva celková záloha KOMVaK-u vo výške 4,79 milióna EUR. Je to ručenie za dlh v celkovej hodnote 2,92 miliónov EUR voči firme HASS, s.r.o..

Scenár z Bratislavy s peniazmi od Penty

HASS, s.r.o. zo Zlatých Moraviec pred niekoľkými rokmi figurovala aj v kauze Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS). Tá v roku 2010 počas primátorovania Andreja Ďurkovského iba deň pred komunálnymi voľbami získala 49 %-ný podiel v dcérskej spoločnosti BVS, Infra Services. Transakciu za 7 miliónov EUR vtedy financovala Privatbanka, patriaca Pente. HASS, s.r.o tak získala biznis na dlhé roky, BVS totiž u Infra Services objednáva prevádzku a opravy vodovodov a kanalizácií. A aj keď HASS, s.r.o. svoj podiel medzitým vo firme už predala, Infra Services má zaručené miliónové zárobky na niekoľko rokov dopredu.

Súčasné vedenie KOMVaK-u sa začalo formovať v roku 2002, počas primátorovania Tibora Bastrnáka (vtedy člen SMK, dnes Most-Híd), ktorý je zároveň aj poslancom Národnej rady SR.

Predseda predstavenstva Viktor Olláry je na čele spoločnosti nepretržite od decembra 2002, riaditeľ KOMVaK-u Gábor Cséplő začínal o dva roky skôr. Starým harcovníkom je aj ďalší člen predstavenstva, Béla Sánta, ktorý prišiel spolu s Ollárym. Vedenie spoločnosti je na svojich pozíciách bez ohľadu na to, kto je primátorom mesta. Aj keď sa v Komárne medzitým vystriedali už traja primátori. Tretím členom predstavenstva je Štefan Šagát (bývalý poslanecký asistent NR SR za SMK, dnes miestneho poslanca za Most-Híd Imreho Andruskó, ktorý je zároveň aj riaditeľom miestneho gymnázia s vyučovacím jazykom maďarským). Spoločnosť riadi Gábor Cséplő, jeho manželka takisto pôsobí v KOMVaK-u, je zapisovateľkou valného zhromaždenia

Od Bélu Bugára sme chceli vedieť odpoveď na ich politickú zodpovednosť za nomináciu Viktora Olláryho do komisie mesta, no predseda strany Most-Híd na naše otázky nereagoval. Takisto nereagoval ani poslanec Národnej rady SR a bývalý primátor Komárna Tibor Bastrnák ohľadom 187 000 EUR, ktoré mu podľa tvrdení pána Káplára Viktor Olláry odovzdal.

Olláry to zjavne vie hrať na všetky strany. Formálne je síce členom SMK, do komisie dopravy na nitrianskej župe sa však dostal vďaka nominácii SMER-u.

Ako vidno, situácia v Komárne je v mnohom podobná. Ide o to, či sa vyskúšanému scenáru podarí zabrániť, alebo mesto definitívne stratí firmu, ktoráhttp://korkep.sk/cikkek/politika/2015/04/27/voda-nad-zlato-kauza-komvak