Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Fico manipuluje o platoch učiteľov, podobne ako aj o platoch lekárov v minulosti


Smer

0€

09/2016

Ficové slová: Učitelia sú kategória zamestnancov, ktorým boli najviac zvýšené platy zo všetkých. A môžeme hovoriť o ďalšom 24 % zvýšení v horizonte nasledujúcich troch rokov. Čo by, preboha, za to dali iní, keby mohli povedať, že majú zákonom garantované 24 % zvýšenie platu! My plníme to, čo sme sľúbili, teraz v septembrovej výplate by mali vidieť prvé 6 % zvýšenie. Ja nemám rád štatistiky, lebo po­dľa nich ak jeden zjedol celé kura a druhý žiadne, tak štatisticky zjedli obaja pol kuraťa. Ale v priemere je plat učiteľa naozaj okolo 1 100 eur, veď to je o 200 eur nad priemer v národnom hospodárstve!Zisťoval som platy učiteľov a tie sú v hrubom, čo sa týka stredných škôl okolo 700 Eur - základný plat. Ficovi také vysoké hodnoty vychádzajú preto, lebo tam zaratáva aj nadčasy, zastupovania, vysokoškolských pedagógov. Učitelia majú mizerné platy ako všetky ostatné povolania (okrem politkov a iných protislovenských živlov).

Tieto manipulácie sú však nie novinkou. Pred pár rokmi bola platená kampaň proti lekárom a sestrám. Napríklad o lekároch vyhlásili, že zarábajú v priemere 2000Eur. Taktiež som zisťoval a na Slovensku sú tabuľkové platy lekárov. Neatestovaný lekár má základný plat v čistom 800 Eur, atestovaný 1300 Eur v čistom (po 5 rokoch praxe a dokončenej atestačnej skúške). Vysoké platy lekárov Ficovi mohli tiež samozrejme výjsť vysoké, lebo tam zarátal nadčasy, kedy lekári robia mesačne aj 150 hodín nadčasov. Tieto nadčasy nemajú preplácané podľa zakonníka práce, ale podstatne nižšou sumou, ktorú obchádza kolektívna zmluva. A taktiež tu Fico rátal súkromných lekárov, zubárov...vtedy samozrejme priemerný plat rapídne porastie.

Podobne Fico manipuloval aj so zdravotnými sestrami, keď hovoril, že zarábajú vyše 1000 Eur. Pritom platy sestier v zdravotníctve v čistom sú okolo 500 Eur. Politici by mali mať plat zo všetkých funkcií taký ako je minimálna mzda - možno vtedy by mali dôvod na snahu to zmeniť.

http://www.cas.sk/clanok/447061/fico-o-prehovoril-o-planoch-teraz-ma-dobre-pocuvajte-co-vam-poviem/
http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/329024-priemerny-plat-lekara-je-dvetisic-eur-tvrdi-analyza/