Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Viacerí poslanci SMERu sú zapojení do obchodov s vývozom dreva z územia SR


Smer

12 000 000€

10/2016

To sú ale náhodičky! Nový Čas už viackrát upozornil na megaškandál v štátnom podniku Lesy SR. Tie totiž vypísali viac než podozrivý tender.
Jeho výsledkom bol predražený odvoz dreva o niekoľko miliónov eur. Na povrch vyplávali nové šokujúce odhalenia. Poslanec vládnej strany Maroš Kondrót si prenajíma kanceláriu od firmy, ktorá vyhrala v tomto tendri kráľovskú zákazku za vyše 12 miliónov. Okrem toho s ňou mal aj biznis. Analytici hovoria o tom, že za túto kauzu by mal premiér Robert Fico vyvodiť okamžite zodpovednosť. Ako zareagoval predseda vlády na škandál, v ktorom lietajú milióny? Budete prekvapení!

Nový Čas vytiahol kauzu čudnej súťaže na odvoz dreva. Ozvali sa nám totiž drobní prepravcovia, ktorí stromy z lesov odvážali celé roky a novembrovou súťažou sa cítili odstavení. Štátne lesy si totiž nastavili podmienky, ktoré nemohli splniť. Poslanec Obyčajných ľudí Ján Mičovský tvrdí, že po novom je odvoz dreva podstatne drahší ako doteraz. „Malí prepravcovia vozili kubík dreva v roku 2013 za 4,26 €, noví víťazi ho budú voziť za 6,33 €. Keď som si toto zvýšenie premietol na 4 roky, tak podnik zaplatí navyše takmer o 11 mil. € viac. Ide o krádež v medziach zákona,“ povedal Mičovský.

Exminister pôdohospodárstva Zsolt Simon však prišiel na ďalšie podozrivé súvislosti. „Na štátnych lesoch sa nabaľujú ľudia blízki Smeru. Toto nie je nič iné ako obyčajné rozkrádanie,“ hovorí. Poslanec za Smer Maroš Kondrót si totiž prenajíma poslaneckú kanceláriu od firmy AF Car, ktorá dostala zákazku za 12 mil. € na odvoz dreva v Západoslovenskom kraji. Okrem toho jeho firma, ktorú vlastní so synom, je spolu s AF Car spoluvlastníkom firmy Eurelax a sídlia na rovnakej adrese v Liptovskom Mikuláši. Kondrót tvrdí, že to bola čistá náhoda. „Ja som za to neloboval, nemám dosah na lesy,“ bráni sa.

My sme sa boli v budove, ktorá spája poslanca a víťaza tendra, pozrieť. Stojí v poslednom dome na konci Liptovského Mikuláša. Zaujímavé je, že Kondrótovi v čase jeho neprítomnosti preberajú poštu a podnety od občanov práve v AF Car. Zuzana Wienk z Aliancie Fair play tvrdí, že tender bol zrejme ušitý na mieru. „Súťaž mi pripadá účelovo pripravená tak, aby sa do nej mohlo zapojiť len malé množstvo veľkých firiem. Aj nízky počet súťažiacich firiem ukazuje, že niečo nie je v poriadku. Prepojenia víťaza na poslanca vládnej strany podozrenia len umocňujú,“ tvrdí Wienk.

Čakali by ste, že pri takýchto vážnych podozreniach začne premiér Fico upratovať? Omyl! „Reagovať bude ministerstvo pôdohospodárstva,“ odpovedala Ficova hovorkyňa Beatrice Szabóová na otázky, či premiér vyvodí zodpovednosť. U Jahnátka nás odkázali na štátny podnik. „Minister s okamžitou platnosťou rozhodol o kontrole v štátnom podniku,“ vyjadril sa Peter Hajnala z ministerstva pôdohospodárstva. Kondróta obhajoval minister vnútra Robert Kaliňák. „V živote som nepočul, že by sa niečím takým pán poslanec Kondrót zaoberal,“ povedal Kaliňák s tým, že spoločná adresa nedokazuje prepojenie.

Poslanec za SMER: Maroš Kondrót:


Poslanec Kondrót:
Ja nemám čo vysvetľovať

Smeráka Maroša Kondróta sme sa pýtali na prepojenia s firmou, ktorá prišla k niekoľkomiliónovej zákazke. Z jeho vyjadrení zostanete veľmi prekvapení.

Predražený tender na odvoz dreva vyhrala firma AF Car. Vy máte poslaneckú kanceláriu v ich budove, okrem toho vaša rodina má podnikateľské aktivity s touto firmou. Ako by ste to vysvetlili?

Čo mám na tom vysvetľovať.

Že firma blízka vašej rodine dostala miliónovú zákazku...

To je vaša vymyslená konštrukcia. AF Car poznám, ale o ich tendroch neviem absolútne nič, ani s nimi nepodnikám, a ani nikto.

Minimálne si tam platíte poslaneckú kanceláriu

V Mikuláši som mal poslaneckého asistenta. Do Mikuláša chodím niekoľko rokov, lebo som zaňho zodpovedný ako poslanec. U nich to mám urobené už niekoľko rokov, možno aj šesť.

Vy a váš syn figurujete vo firme Eurelax, kde je spoluvlastníkom aj víťaz tendra. Nepovažujete to za zvláštne?

Skúšali sme urobiť jeden zaujímavý projekt ako Eurelax, čo mali byť také výnosové reality, že by sa postavili chaty. Potom sme si povedali, že pôjdeme do ďalšieho projektu, tak moja firma, čo mám so synom, vstúpila do Eurelaxu, ale to zostalo stáť. Nerobím s ním absolútne nič. A čo sa týka biznisu s drevom, tak viem, že AF Car sa tomu venujú dlhodobo.

Chcete povedať, že je to čisto náhoda?

Určite, ja som za to neloboval. Nemám dosah na lesy, nič som s tým nerobil. Ak to vyhrali, tak tam bol nejaký normálny tender. Neviem o tom absolútne nič.

Čo by ste povedali na to, ak by sa takýto príklad stal za minulej vlády, že nejaký poslanec z vládnej strany by bol prepojený s fimou, ktorá dostane niekoľkomiliónovú zákazku?

Vôbec nič. Nie som platený za to, aby som vymýšľal nejaké šialené konštrukcie. V politike poznám toľko ľudí, ktorých by sa dalo chytiť za akúkoľvek fimu.

Kauza s drevom v číslach
34,6 mil. € bez DPH je celková predpokladaná hodnota zákazky na odvoz dreva. Súťaž robili na štyri roky a bola rozdelená na západné, stredné a východné Slovensko.

AF Car pokrýva odvoz dreva zo západného Slovenska. Zinkasovať za to majú 12,6 mil. € bez DPH. Sídlia v Liptovskom Mikuláši na rovnakej adrese ako poslanecká kancelária Maroša Kondróta.

O 49 % drahšie

Poslanec Ján Mičovský hovorí, že drevo sa odváža o polovicu drahšie, ako keď to robili drobní prepravcovia. Vyčíslil to na 11 mil. €.

Priznali 5,7 mil. €

Lesy hovoria, že odvoz zdražel o 5 centov/m³/km, čo predstavuje zdraženie o 5,6 mil. €.

Drobní prepravcovia vozili drevo v priemere za 4,26 eura na kubík, terajší víťazi tendra to robia za 6,33 eura na kubík.

Diskriminačné podmienky

Malí prepravcovia sa nemohli zapojiť do súťaže, lebo nemali 300-tis. € na zábezpeku a 10-miliónový obrat, ako Lesy požadovali.
http://www.cas.sk/clanok/301474/dalsie-sokujuce-odhalenia-milionoveho-megaskandalu-s-drevom-co-na-to-premier-fico-budete-prekvapeni/