Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Minister Kažimír, problém Eurofondy


Smer

815 000 000€

08/2014

-Z eurofondov kúpila obrábacie centrum Hundegger K2i za 1,785 milióna eur, no audítori zistili, že rovnaký obrábací stroj sa dá bežne kúpiť za 600-tisíc eur, teda za tretinovú cenu! Vyše milióna eur tak skončilo bohvie kde.
-Ďalej Michal Vaško z eurofondov kúpil tlačiareň za 1,283 milióna eur. Bruselskí kontrolóri obvolali zopár firiem a zistili, že úplne rovnaká tlačiareň sa dá kúpiť od 180- do 500-tisíc eur.
-Spoločnosť For Clean kúpila striekaciu pištoľ za 26-tisíc eur, no bežne stojí okolo päťtisíc eur.
-Napríklad rekonštrukciu trenčianskeho hotela Tatra, teraz Elizabeth, nemali úradníci nikdy schváliť. Teda podľa európskych audítorov. V správe konštatujú, že žiadateľ o dotáciu mal dostatok vlastných peňazí, aby mohol projekt realizovať, a štátnu pomoc rozhodne nepotreboval. Respektíve nebol dôvod prispievať podnikateľovi.
-Ivo Valenta, ktorý hotel získal a cez svoju firmu Synot Gastro Slovakia ho aj opravil, totiž podľa audítorov disponuje ročne 50 miliónmi eur, a tak nebol dôvod prispieť mu takmer dvoma miliónmi eur na jeho podnikateľský projekt z verejných peňazí. Aj toto mali odhaliť slovenskí kontrolóri, no nestalo sa.
-Ďalším príkladom je projekt elektronizácie na Štatistickom úrade takmer za dvadsať miliónov eur. Úrad totiž vypracoval projekt a peniaze vyplatil v podstate sám sebe, lebo podmienky projektu nemohol splniť žiaden externý dodávateľ, a minul ich prakticky bez kontroly. To je v ostrom rozpore s pravidlami únie.
Vyplácanie eurofondov je neprehľadná džungľa, kde si každý môže robiť, čo chce, a žiadna slovenská kontrola s tým nič neurobí alebo nechce urobiť. Brusel teda odkázal Kažimírovi, že mu zastavuje takmer všetky eurofondy.

Čerpať ďalej sa môžu iba peniaze určené na životné prostredie a technickú pomoc, čo je však len miniprogram určený na pomoc pri správe eurofondov. Teda eurofondy na čerpanie eurofondov.

Minister Kažimír koncom apríla a v máji ešte celú situáciu zľahčoval: „Čítal som nejakú správu, ale to boli také tvrdenia jedna pani povedala... príčiny absolútne popieram,“ povedal. Krátko nato však Kažimír na základe správy „jedna pani povedala“, odvolal šéfa slovenských audítorov Marka Vanka.

Z capa záhradník

Vanko prišiel na ministerstvo financií, ktoré zastrešuje všetko vyplácanie eurofondov, v roku 2010 za čias ministra Ivana Mikloša (SDKÚ). Kažimír si ho najprv nechal, ale po tlaku z Bruselu ho nakoniec v máji 2014 odvolal. A za šéfku sekcie auditu a kontroly medzinárodných finančných zdrojov vymenoval Ivetu Turčanovú.

Lenže Turčanová šéfovala slovenským kontrolórom eurofondov za prvej vlády Roberta Fica pred Vankom. A podľa bruselského auditu najväčšiu slepotu pri chybách v europrojektoch ukázali slovenskí úradníci práve počas Turčanovej šéfovania.

Je to podobná situácia, ako keď v období prvej Ficovej vlády po škandále s nástenkovým tendrom Fico odvolal ministra Mariana Janušeka (SNS) a nahradil ho Igorom Štefanovom (SNS), ktorý mal celý nástenkový tender na starosti a prakticky ho pripravil.
http://www.pluska.sk/plus-7-dni/domov/minister-kazimir-ma-patmiliardovy-problem-padne-pren-vlada.html