Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Zsolt Simon - podvody s pozemkami


Most - Híd

7/2011

Keď už nemá žiadnú funkciu a je rádovým poslancom rád poukazuje na iných ako robia podvody s pozemkami. Zabúda na svoju minulosť, keď bol ministrom pôdohospodárstva.

Štátna agentúra zrekonštruovala zariadenie v Teplom Vrchu za milióny korún, teraz ho „posunula“ podnikateľovi blízkemu ministrovi Simonovi.

Za tisícku mesačne by som to nebral ani na podnikanie, to by sa oplatilo hoci len pre rodinu a známych. Veď už len tá lokalita! Teplý Vrch je považovaný za najteplejšie miesto na Slovensku a zobúdzať sa ráno priamo pri vodnej nádrži plnej rýb - čo viac si môžete priať? K tomu si predstavte vlastnú vybudovanú pláž, dva tenisové kurty, detské ihrisko, altánok, fitko, bazén a čo ja viem čo ešte. Vám by sa zdalo okolo tisícky eur mesačne za toto všetko veľa? - pýta sa muž, ktorého rozčúlilo, že Slovenská agentúra životného prostredia, teda štátna organizácia, dala za túto cenu súkromnej firme do prenájmu nie chatu, ale celé rekreačné zariadenie s viac ako sto lôžkami.

Rekreačné stredisko Drieňok v Teplom Vrchu bolo pôvodne vybudované pre komunistických papalášov. Po revolúcii a niekoľkoročných súdnych ťahaniciach sa oficiálne stalo majetkom obce Teplý Vrch.
„Okresný úrad odbor školstva, ktorý zariadenie užíval naposledy, nám budovu vrátil v dezolátnom stave a my sme na jej rekonštrukciu nemali prostriedky,“ vysvetľuje bývalý starosta Teplého Vrchu Pavol Nádok. „V roku 2001 sme preto celé rekreačné zariadenie prenajali Slovenskej agentúre životného prostredia (SAŽP). Agentúra tam nasledujúce roky preinvestovala značné peniaze, zveľadila Drieňok s cieľom environmentálnej výchovy.“
Slovenská agentúra životného prostredia na rekreačnom zariadení v Teplom Vrchu nešetrila, vrážala doň peniaze, akoby ani nešlo o prenájom, ale o vlastný majetok. Budovy dostali nové strechy, vymieňali tam okná, vybudovali solárny ohrev vody, zrekonštruovali bazén, altánok, vybudovali pláž aj celkom nové fitnescentrum. Podľa odhadov zainteresovaných ľudí to všetko mohlo stáť dobrých štyridsať miliónov korún.
Ak by všetko šlo podľa pôvodného plánu, nebola by táto investícia celkom márna.

Agentúra získala rekreačné zariadenie v Teplom Vrchu do prenájmu až do roku 2026 a podľa zmluvy zverejnenej na webovej stránke ročné nájomné dohodli s obcou Teplý Vrch na stopäťdesiatosemtisíc korún ročne.
Lenže nedávno si múdre hlavy v agentúre všimli, že Drieňok vytvára straty a na jeho ďalšiu prevádzku niet peňazí. Vzdať sa nájmu by však znamenalo navždy pochovať preinvestované peniaze na rekonštrukciu zariadenia, a tak sa rozhodli zariadenie získané do prenájmu sami prenajímať.
Na prvý pohľad sa vedenie SAŽP rozhodlo pre logické riešenie. Akurát jeho dôsledky až také logické nie sú.

Nitky vedúce k ministrovi:
Rekreačné zariadenie Drieňok získala od štátnej agentúry spoločnosť, ktorá vznikla iba v máji 2011 a zrejme v akejsi vešteckej extáze si vybrala rovnaký názov ako areál v Teplom Vrchu. Teda Drieňok.
Jej jediným majiteľom je Peter Poloni, ktorý si uvádza trvalé bydlisko v Padarovciach, len kúsok od adresy súčasného ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona. Obyvatelia Padaroviec dokonca tvrdia, že minister Simon a podnikateľ Poloni sú príbuzní, ale či je to naozaj tak, odmietol Peter Poloni povedať. O dobrých obchodných vzťahoch týchto pánov svedčia informácie zverejnené v Obchodnom registri. Napríklad podiel v spoločnosti Agrotrade prebral v roku 2004 po Simonovom odchode z tejto firmy práve Poloni a jeho meno sa tiež objavilo vo firme AGS krátko po tom, čo odtiaľ Simonovo meno zmizlo. Vyzerá to teda tak, akoby si Zsolt Simon odbehol od biznisu do politiky a jeho podnikateľské ciele prebral Poloni. A rovnako sa to javí aj v prípade Teplého Vrchu.

Už pred pár rokmi boli v médiách zverejnené informácie o snahe Zsolta Simona a jemu blízkych ľudí získať pozemky, ale aj poľovné revíry v tejto lokalite. Vtedajšia starostka Drienčan Mária Koniarová vraj doslova uviedla: „Ľudia mi povedali, že Simon má záujem o kúpu alebo prenájom pôdy, hlavne okolo nádrže Teplý Vrch.“
Čiže minister Simon sa dlhodobo zaujíma o lokalitu Teplý Vrch a teraz sa jemu blízky človek dostal k podnájmu veľkého rekreačného zariadenia zrekonštruovaného za štátne peniaze. Náhoda?

Tak nejako:

Riaditeľ pre ekonomiku a prevádzku SAŽP Peter Vozár tvrdí, že informácia o možnosti prenájmu Drieňka bola zverejnená na webovej stránke agentúry a prihlásilo sa do nej viacero záujemcov: „Neviem presne koľko, asi tak tri až päť firiem. Výberová komisia zložená z našich zamestnancov vybrala potom firmu s najvyššou ponukou.“
Otázky, kedy presne bola informácia zverejnená na internete a ktoré firmy konkrétne prejavili záujem o prenájom rekreačného zariadenia v Teplom Vrchu, žiadal riaditeľ Vozár zaslať písomne. Odpovede na ne sme do našej uzávierky nedostali.
Víťaz súťaže, majiteľ firmy Drieňok Peter Poloni, tiež trval na písomnej komunikácii a prostredníctvom e-mailu tvrdí: „O možnosti podnájmu strediska Drieňok som sa dozvedel z médií, výzva na podanie ponuky na prenájom nehnuteľnosti bola zverejnená na stránke SAŽP.“Následne vraj Poloni navštívil starostku Teplého Vrchu, aby sa uistil, či by nemali výhrady, ak by sa prenajímateľom zariadenia stal práve on. „Bolo mi povedané, že s mojou osobou problém nemajú, lebo som z okolia, ľudia ma poznajú.“ Podmienkou obce, ktorá zmluvu medzi SAŽP a firmou Drieňok musela potvrdiť, podľa Poloniho bolo iba udržať zamestnanosť, pretože v rekreačnom zariadení pracovali hlavne miestni ľudia, a to on splnil. Pôvodných zamestnancov si ponechal.
Sumu tisíc eur mesačne za prenájom celého areálu dohodnutú so Slovenskou agentúrou životného prostredia však Poloni spochybňuje: „Vaša informácia nie je správna. Presné informácie vám poskytne agentúra. Pretože však v rámci prevádzkovania uvedeného zariadenia v uplynulých rokoch agentúra vykazovala straty, nezabudnite tieto k nájomnému pripočítať.“
Riaditeľ Vozár zo Slovenskej agentúry životného prostredia na otázku, či bolo mesačné nájomné dohodnuté na tisíc eur mesačne, odpovedal: „Tak nejako.“


http://www.pluska.sk/plus7dni/zaujalo-nas/za-babku.html